Płyta Beatlesów sprzedana na aukcji

Płyta Beatlesów sprzedana na aukcji TERRY O'NEILL/Rex Features/EAST NEWS

Nagranie znalazł na swoim strychu członek zespołu Gerry And The Pacemakers. Za ile zostało ono kupione?

10-calowy krążek z piosenkami „Till There Was You” i „Hello Little Girl” grupa The Beatles nagrała w 1962 roku. Było to jeszcze przed tym, jak zespół stał się sławny. Płyta została podpisana przez menedżera grupy Briana Epsteina. Mężczyzna błędnie napisał tytuł utworu z pierwszej strony dysku - „Til There Was You”, a autorstwo przypisał Paulowi McCartneyowi & The Beatles. Z kolei drugą kompozycję nazwał „Hullo Little Girl”, zaznaczając, że jest to singiel w wykonaniu Johna Lennona & The Beatles. Zobaczcie te płyty.

Epstein bardzo szybko pokazał utwory George’owi Martinowi i liczył, że grupa podpisze intratny kontrakt na nagranie albumu. Następnie w 1963 roku krążek trafił do Lesa Maguire'a - klawiszowca kapeli Gerry and The Pacemakers. Muzyk zupełnie zapomniał o tym nagraniu i przez ponad 50 lat trzymał je na swoim strychu. 

"

Nie potrzebowałem go, więc dałem go mojej wnuczce, która chciałaby kupić dom po tym, jak zda egzamin z rachunkowości. Mam nadzieję, że osiągnie dobrą cenę - przyznał w wywiadzie dla BBC.

"

Jeden z historyków nazwał krążek Świętym Graalem. Płyta trafiła na licytację zorganizowaną 22 marca 2016 roku w Warrington w Wielkiej Brytanii. Nabywca z Manchesteru zapłacił za nią 77 500 funtów, czyli ponad 400 tysięcy złotych. Właściciele domu aukcyjnego Omega Auctions przyznali, że cena była dla nich miłym zaskoczeniem. 

Pamiątki związane z Beatlesami bardzo często trafiają na aukcje i cieszą się dużą popularnością wśród fanów grupy. Na jednej z licytacji można kupić pierwszy list napisany przez Johna Lennona. Szacuje się, że jego cena może sięgnąć 30 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Pod koniec lutego 2016 roku na aukcji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów tego muzyka. Nabywca zapłacił za niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. We wrześniu 2015 roku kupiono pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tysięcy funtów, czyli ponad 2 miliony złotych. 

Zapłacilibyście aż tyle za przedmioty związane z Beatlesami?

Więcej: