Plakat stworzony przez Lennona i McCartneya sprzedany na aukcji

Plakat stworzony przez Lennona i McCartneya sprzedany na aukcji ons.pl

Plakat, który w 1967 roku zaprojektowali John Lennon i Paul McCartney, sprzedano na aukcji w Los Angeles. Jaką kwotę zapłacił za niego nabywca?

John Lennon i Paul McCartney stworzyli plakat na potrzeby festiwalu muzycznego Monterey Pop Festival, który odbył się w dniach 16-18 czerwca 1967 roku w Kalifornii. McCartney był wtedy członkiem rady kierującej wydarzeniem. Wystąpili tam tacy artyści jak: Jimi Hendrix, Janis Joplin i zespół Jefferson Airplane. 

Plakat zatytułowany „Peace to Monterey” („Pokój dla Monterey”) ma szczególne znaczenie, ponieważ został zaprojektowany w tym samym czasie, kiedy zespół The Beatles pracował nad płytą „Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band”. Na obrazku znalazła się nawet nazwa tego albumu.

Dzieło zostało sprzedane przez specjalistów z Rockaway Records za 175 tysięcy dolarów, czyli ponad 600 tysięcy złotych. Jest to najdroższa rzecz, jaką kiedykolwiek sprzedano w sklepie w Los Angeles. 

Pamiątki Beatlesów na aukcjach

Zainteresowanie pamiątkami związanymi z zespołem The Beatles nie maleje. W sobotę 7 listopada na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. Początkowo spodziewano się, że gitara Gibson J-160E zostanie sprzedana za 600-800 tysięcy dolarów. Muzyk skomponował i nagrał na niej takie utwory jak: „Love Me Do”, „She Loves You”, „I Want to Hold Your Hand”, „All My Loving” czy „This Boy”. Z kolei perkusję Ringo Starra kupiono za ponad 2,1 mln dolarów. 

We wrześniu 2015 roku na londyńskiej aukcji Sotheby's Rock and Pop został sprzedany pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tys. funtów, czyli ponad 2 miliony złotych.

Jakie pamiątki związane z zespołem kupilibyście najchętniej?

Więcej: