Pierwszy list napisany przez Johna Lennona wystawiony na aukcję

Pierwszy list napisany przez Johna Lennona wystawiony na aukcję AlbumEAST NEWS

Kolejna pamiątka związana z The Beatles trafiła na licytację. Tym razem jest to dokument pochodzący z 1951 roku. Za ile można go kupić?

Najstarszy znany list Johna Lennona został napisany przez niego w wieku 11 lat. Chłopiec dziękuje w nim swojej ciotce Harriet za prezenty, które od niej dostał - m.in. za książkę o statkach. Wiadomość została wysłana w 1951 roku wkrótce po Świętach Bożego Narodzenia. 

"

Droga Harrie, dziękuję Ci za książkę, którą wysłałaś mi na Święta oraz za ręcznik z moim imieniem. Myślę, że to najlepszy ręcznik, jaki kiedykolwiek widziałem. Książka, którą mi przysłałaś, jest bardzo interesująca. Kończę teraz czytać 18. stronę. Opowiada o przygodach kapitana. Czytam teraz drugi rozdział. Pierwszy był zatytułowany „The Victory”, a drugi - „The Mary Celeste”. Dziękuję też za czerwony sweter, który mi wysłałaś. Życzę ci bardzo szczęśliwego Nowego Roku. Uściski, John - napisał w liście. "

Zobaczcie, jak wygląda ten dokument.

Wprawdzie list zawiera kilka błędów gramatycznych i ortograficznych, ale z pewnością jest cenną pamiątką dla fanów Lennona. Szacuje się, że jego cena może sięgnąć 30 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Do tej pory dokument był własnością Davida Bircha - kuzyna Johna i syna Harriet. List można kupić na stronie internetowej TracksAuctions.com. Licytacja zakończy się 3 kwietnia 2016 roku. 

Na aukcji znalazło się ponad 300 różnych przedmiotów związanych z Beatlesami. Wśród nich znajdziemy także nagrania należące do Johna Lennona czy książkę z adresami z Cavern Club w Liverpoolu, gdzie bardzo często występował słynny zespół.

List Lennona to kolejna pamiątka, która trafiła na licytację. Pod koniec lutego na jednej z aukcji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów muzyka. Nabywca zapłacił za niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 miliona dolarów. W tym samym miesiącu za 175 tysięcy dolarów sprzedano plakat zaprojektowany przez Lennona i McCartneya na potrzeby festiwalu muzycznego Monterey Pop Festival, a we wrześniu 2015 roku na londyńskiej aukcji Sotheby's Rock and Pop został kupiony pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tysięcy funtów, czyli ponad 2 miliony złotych. 

Chcielibyście kupić jakąś pamiątkę związaną z Beatlesami?

Więcej: