Pierwsza płyta Beatlesów wystawiona na aukcję

Pierwsza płyta Beatlesów wystawiona na aukcję ons.pl

O tym krążku mówi się, że jest to prawdziwy Święty Graal. Płyta została nagrana zanim jeszcze Beatlesi stali się sławni. Gdzie i kiedy będzie można ją wylicytować?

Podobno jest to jedyny egzemplarz tej płyty. Na 10-calowym krążku znajdują się utwory „Till There Was You” i „Hello Little Girl”. Został on ręcznie opisany przez Briana Epsteina, który autorstwo przypisał grupie „Paul McCartney & the Beatles”. To pierwsze nagranie zespołu.

Beatlesi zarejestrowali piosenki w studiu nagraniowym mieszczącym się w sklepie z płytami HMV przy Oxford Street w Londynie. Epstein bardzo szybko pokazał utwory George’owi Martinowi i liczył, że grupa podpisze intratny kontrakt na nagranie albumu. Krążek otrzymał w 1963 roku Les Maguire - klawiszowiec kapeli Gerry and The Pacemakers. Muzyk przechowywał płytę przez ponad 50 lat w swoim domowym archiwum. Według niego jest to jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy krążek. 

"

Nie potrzebowałem go, więc dałem go mojej wnuczce, która chciałaby kupić dom po tym, jak zda egzamin z rachunkowości. Mam nadzieję, że osiągnie dobrą cenę - powiedział w wywiadzie dla BBC.

"

To nagranie uważane jest za jedno z najważniejszych pamiątek związanych z zespołem. Ian Shirley - wydawca Record Collector Rare Record Price Guide (przewodnik po rzadkich nagraniach) - nazwał krążek Świętym Graalem. Z kolei historyk zespołu Mark Lewisohn napisał w 2013 roku w książce „Tune In”, że płyta wzbogacona jest o ręczne napisy Briana Epsteina i była początkiem wielkiego sukcesu zespołu z Liverpoolu. Zobaczcie, jak wygląda krążek.

Płyta trafi na licytację organizowaną przez dom aukcyjny Omega Auctions 22 marca 2016 roku w Warrington w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że zostanie sprzedana za ok. 13 tysięcy dolarów, czyli ponad 50 tysięcy złotych. Aukcja będzie transmitowana na żywo w internecie.

Jest to już kolejna pamiątka związana z zespołem The Beatles, która w ostatnim czasie trafiła na sprzedaż. Na licytacji w Dallas przeprowadzonej przez dom aukcyjny Heritage Auctions sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Nabywca zapłacił za niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. W tym samym miesiącu sprzedano plakat zaprojektowany przez Lennona i McCartneya na potrzeby festiwalu muzycznego Monterey Pop Festival. Jego cena wyniosła 175 tysięcy dolarów. 

Zapłacilibyście aż tyle za muzyczne pamiątki?

Więcej: