Peter Gabriel weźmie udział w niecodziennym eksperymencie

Peter Gabriel weźmie udział w niecodziennym eksperymencie ons.pl

Były członek zespołu Genesis ogłosił, że chce zaangażować się w wyjątkowy projekt. Na czym będzie polegać?

Peter Gabriel dołączył do eksperymentu prowadzonego przez centrum ratownictwa Monkey World (Świat Małp) oraz Massachusetts Institute of Technology w ramach badań międzygatunkowych. Celem projektu jest sprawdzenie, czy małpy potrafią się ze sobą komunikować za pośrednictwem internetu.

"

Pomysł polega na tym, żeby rozszerzyć już istniejącą w laboratoriach MIT wielką sieć video tak, żeby różne gatunki, w tym nasz, mogły się ze sobą porozumiewać - powiedział Gabriel w wywiadzie dla dziennika „The Sunday Times”. "

Artysta jest bardzo zainteresowany wynikiem eksperymentu. 

"

Jestem przekonany, że małpy skorzystają z kamer zainstalowanych w Monkey World, żeby ze sobą porozmawiać. Zastanawiam się też, w jaki sposób wykorzystają internet do komunikacji - przyznał.  "

Na razie nie wiadomo jednak, jaką rolę odegra w eksperymencie Peter Gabriel. Rzecznik prasowy organizacji Świat Małp nie udziela informacji na ten temat. Według niego projekt jest dopiero w początkowej fazie i nie może nic więcej powiedzieć. 

Dr Bridget Waller z brytyjskiego Uniwersytet w Portsmouth w wywiadzie dla dziennika „The Guardian” powiedziała, że już w latach 70. podejmowano podobne próby. Obecnie naukowcy chcą poznać, co oznaczają gesty małp, a nie nauczyć je sztucznej komunikacji.

"

Myślę, że jesteśmy całkiem dobrzy w komunikowaniu się z małpami, które są w niewoli. Nie jestem przekonana, czy videokonferencje nam w tym pomogą. To są bardzo skomplikowane stworzenia i muszą być stymulowane w odpowiedni sposób - powiedziała.  "

To nie pierwszy raz, kiedy Peter Gabriel angażuje się w podobne projekty. W 2001 roku artysta uczył małpy grać na instrumentach klawiszowych. 

Myślicie, że nowy eksperyment się uda?

Więcej: