Perkusja Beatlesów trafi na aukcję

Perkusja Beatlesów trafi na aukcję ons.pl

Na tym instrumencie grupa nagrała przebój „Love Me Do”. Licytacja odbędzie się 26 czerwca 2017 roku.

Sprzedaż organizuje dom aukcyjny Nate D. Sanders Auctions. Cena wywoławcza instrumentu wynosi 75 tysięcy dolarów, czyli ok. 300 tysięcy złotych. To właśnie na tej perkusji Beatlesi nagrali „Love Me Do”. 

Co ciekawe, w utworze tym na perkusji nie zagrał Ringo Starr, a Andy White. W tamtym czasie Starr był już zatrudniony, ale członkowie zespołu nie mieli jeszcze okazji, żeby go przesłuchać. W tej sytuacji asystent George’a Martina zdecydował, że Ringo zagra na tamburynie. 

Piosenkę „Love Me Do” Paul McCartney napisał w latach 1958–1959, miał wtedy 16 lat i poszedł na wagary. Ostatecznie prawa autorskie przypisano również Johnowi Lennonowi, który skomponował fragment utworu. Powstały trzy różne wersje „Love Me Do” - każda została nagrana z innym perkusistą: Andy’m White’em, Ringo Starrem i Pete’em Bestem. Debiutancki singiel Beatlesów „Love Me Do”/„P.S. I Love You” ukazał się 5 października 1962 roku w Wielkiej Brytanii i 27 kwietnia 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Nagranie trafiło na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: