Perkusja Beatlesów sprzedana na aukcji

Perkusja Beatlesów sprzedana na aukcji ons.pl

Na tym instrumencie grupa nagrała przebój „Love Me Do”. Za ile go kupiono?

Zestaw perkusyjny został wystawiony na licytację w czwartek 30 czerwca 2016 roku. Sprzedaż zorganizował dom aukcyjny Nate D. Sanders Auctions. Cena wywoławcza to 150 tysięcy dolarów, czyli ponad pół miliona złotych.

"

To jest kawałek historii rocka. Była tylko jedna perkusja, która znajdowała się w studiu, kiedy Beatlesi nagrali „Love Me Do”. To był moment, w którym narodził się legendarny zespół - ocenił organizator Michael Kirk. "

Co ciekawe, w piosence „Love Me Do” na perkusji nie zagrał Ringo Starr, a Andy White. W tamtym czasie Starr był już zatrudniony, ale członkowie zespołu nie mieli jeszcze okazji, żeby go przesłuchać. W tej sytuacji asystent George’a Martina zdecydował, że Ringo zagra na tamburynie. 

Piosenkę „Love Me Do” Paul McCartney napisał w latach 1958–1959, miał wtedy 16 lat i poszedł na wagary. Ostatecznie prawa autorskie przypisano również Johnowi Lennonowi, który skomponował fragment utworu. Powstały trzy różne wersje „Love Me Do” - każda została nagrana z innym perkusistą: Andy’m White’em, Ringo Starrem i Pete’em Bestem. Debiutancki singiel Beatlesów „Love Me Do”/„P.S. I Love You” ukazał się 5 października 1962 roku w Wielkiej Brytanii i 27 kwietnia 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Nagranie trafiło na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

To kolejna pamiątka związana z Beatlesami, która została sprzedana. Na aukcji w Los Angeles można było kupić koszulę poplamioną krwią Johna Lennona. Anonimowy nabywca zapłacił za ubranie 31 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. W lutym na jednej z licytacji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Został ścięty we wrześniu 1966 roku w czasie kręcenia filmu „How I Won the War”. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów, a perkusję Ringo Starra za 2,2 mln dolarów, czyli prawie 9 milionów złotych.  

Kupilibyście jakiś przedmiot związany z Beatlesami?

Więcej: