Paul Simon świętuje 74. urodziny

Paul Simon świętuje 74. urodziny Wikimedia Commons

13 października 1941 roku w Newark w Stanach Zjednoczonych urodził się Paul Simon. Popularność zdobył głównie dzięki występom w duecie Simon and Garfunkel.

Paul Simon jest piosenkarzem, gitarzystą, autorem tekstów i kompozytorem. Odniósł wiele sukcesów z zespołem Simon and Garfunkel, ale z powodzeniem prowadził też karierę solową. Jaki jest Paul Simon?

Początki kariery

Urodził się w Newark w stanie New Jersey. Wkrótce potem jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Ojciec grał na kontrabasie i zaszczepił w synu miłość do muzyki. W późniejszych latach Paul napisał dla niego piosenkę „Baby driver”. 

W szkole podstawowej Simon spotkał Arta Garfunkela, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Obaj pasjonowali się muzyką. Ich pierwszy wspólny występ odbył się w 1955 roku. Kiedy miał 15 lat, podpisali kontrakt z wytwórnią Big Records. Swój zespół nazwali Tom & Jerry. Ich pierwszym singlem był „Hey Schoolgirl”. 

Simon and Garfunkel

Kariera duetu rozpoczęła się w 1964 roku. Zdecydowano, że zmieni się nazwa. Od teraz występowali pod szyldem Simon and Garfunkel. Według Simona:

"

Był to pierwszy raz, kiedy w muzyce pop wykorzystano rodowite nazwiska artystów.  "

Obaj byli pochodzenia żydowskiego i obawiali się, że źle to wpłynie na ich wizerunek. Debiutancki album duetu pt. „Wednesday Morning, 3 A.M.” ukazał się 19 października 1964 roku. Płyta nie odniosła większego sukcesu, dlatego Simon postanowił wyjechać do Wielkiej Brytanii. Grywał w tamtejszych kafejkach i zbierał muzyczne inspiracje. Nagrał solowy krążek „The Paul Simon Songbook”. 

W tym czasie w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularność zdobywała piosenka „The Sound of Silence” z debiutanckiej płyty duetu. Sukces bardzo zaskoczył obu artystów po powrocie do USA.

"

Pamiętam, że siedzieliśmy w samochodzie i słuchaliśmy radia. Nagle prezenter powiedział: numer jeden „Simon & Garfunkel”.  "

Kariera zespołu nabrała tempa. Muzycy nagrali kolejne albumy: „Sounds of Silence”, „Parsley, Sage, Rosemary and Thyme”, „Bookends” i „Bridge over Troubled Water”. 

Zostali również poproszeni o nagranie piosenek do filmu „Absolwent”. Utwór „Mrs. Robinson” początkowo miał nosić tytuł „Mrs. Roosevelt”, na co nie zgodził się reżyser filmu:

"

Nie bądź śmieszny! Kręcimy tu film! Tytuł zmieniamy na „Mrs. Robinson”! "

Duet rozpadł się w 1970 roku. Art Garfunkel stwierdził, że:

"

To był bardzo dziwny moment w moim życiu. Odszedłem z Simon & Garfunkel u szczytu sławy i zostałem nauczycielem matematyki. "

Kariera solowa

Paul Simon zdecydował się na karierę solową. Nagrał wiele albumów, a utwory z nich pochodzące stały się przebojami. Tak było np. z piosenką „Mother and Child Reunion” z płyty „Paul Simon”.

Piosenka „Kodachrome” dotarła do 2. miejsca amerykańskiej listy przebojów,

a „50 Ways to Leave Your Lover” do pierwszego. 

Jego ostatni album „So Beautiful or So What” ukazał się w 2011 roku.

Które przeboje Paula Simona lubicie najbardziej?

Więcej: