Paul McCartney chce odzyskać prawa do utworów Beatlesów

Paul McCartney chce odzyskać prawa do utworów Beatlesów David Fisher/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Muzyk pozwał firmę Sony i chce odzyskać prawa do swoich piosenek. Chodzi m.in. o takie kompozycje jak: „I Want To Hold Your Hand”, „Love Me Do” czy „All You Need Is Love”.

Trzy dekady temu prawa autorskie do piosenek Beatlesów zostały sprzedane Michaelowi Jacksonowi. W 1985 roku muzyk kupił firmę ATV Music, która posiadała prawa do utworów duetu Lennon-McCartney. Jackson zapłacił za to 41,5 miliona dolarów. Co ciekawe, do takiego posunięcia namówił go sam Paul McCartney. Artyści zaprzyjaźnili się w 1982 roku przy okazji współpracy nad kompozycją „The Girl Is Mine”. Piosenka trafiła na słynny album „Thriller”. Muzycy nagrali też razem single „Say Say Say” i „The Man”, które zostały wydane w 1983 roku na płycie „Pipes of Peace” McCartneya. Podobno po tym wszystkim były Beatles poczuł się zdradzony przez przyjaciela. Według niego król pop użył ich znajomości, żeby się wzbogacić.

Amerykańskie prawo autorskie z 1976 roku pozwala kompozytorom odzyskać prawa do piosenek, a w przypadku kompozycji napisanych przed 1978 rokiem proces może rozpocząć się po upływie 56 lat. Dzięki temu Paul mógłby odzyskać swoje utwory z 1962 roku już w 2018 roku, a niektóre dopiero siedem lat później. 

Firma Sony nie potwierdziła jednak, czy odda utwory bez sporu. Rzecznik Paula McCartneya wydał w tej sprawie oświadczenie:

"

Paul McCartney złożył pozew w sądzie federalnym w Nowym Jorku przeciwko Sony/ATV, aby potwierdzić własność, którą przyznano mu zgodnie z amerykańskim prawem autorskim - w utworach, które napisał z Johnem Lennonem i nagrywał z The Beatles. Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym w Nowym Jorku. "

Powszechnie uważa się, że wiele utworów, którym przypisano autorstwo duetu Lennon-McCartney, w rzeczywistości skomponował sam John. Skoro jednak podpisani są obaj muzycy, Paul może domagać się swoich praw.

Więcej: