Patti Smith świętuje 69. urodziny

Patti Smith świętuje 69. urodziny ons.pl

Piosenkarka przyszła na świat 30 grudnia 1946 roku w Chicago. Znana jest przede wszystkim z przeboju „Because the Night”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Patti Smith nazywana jest „matką chrzestną punku”. Jej debiutancki album „Horses” ukazał się w 1975 roku. Za swoje osiągnięcia w 2007 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. 3 lata później wydała pamiętnik „Just Kids”, w oparciu o który wkrótce powstanie serial pod tym samym tytułem. 6 października 2015 roku ukazała się kolejna część książki zatytułowana „M Train”. 10 października w Bostonie na wniosek burmistrza miasta obchodzono Dzień Patti Smith. Sprawdźcie, czego jeszcze nie wiecie o słynnej artystce. 

Walczyła o swoją sztukę

Zanim osiągnęła sukces, nie było jej łatwo. Przeżyła kilka trudnych lat w Nowym Jorku. W książce „Just Kids” napisała, że żywiła się dosłownie sałatą, bo była najtańsza. W tamtym czasie piła także dużo kawy. W jej biografii nie brakuje rozpaczy, nadziei, desperacji i wielkich marzeń.

Wymarzone wakacje

W „M Train” przyznała, że mąż Fred obiecał jej, że jeżeli urodzi mu dziecko, zabierze ją na wymarzone wakacje. Piosenkarka bez wahania wybrała Saint-Laurent-du-Maroni - miasto w Gujanie Francuskiej. 

"

Już od dawna chciałam zobaczyć pozostałości francuskiej kolonii karnej, gdzie przetrzymywani byli więźniowie przed transportem na Wyspę Diabelską - napisała. "

Niepowtarzalny styl

Podobno dzieliła garderobę z fotografem Robertem Mapplethorpe’em. Stała się znana m.in. dzięki temu, że lubiła męski styl ubierania się. Na zdjęciach często pozowała w krawacie, marynarkach czy koszulach z kołnierzykiem. Kobiety próbowały naśladować jej niepowtarzalny styl, ale niewielu się to udało. 

Lubi oglądać telewizję

Wydawałoby się, że artystka pokroju Patii Smith nie ogląda telenowel i innych tego typu programów telewizyjnych. Tymczasem piosenkarka otwarcie przyznaje, że bardzo lubi serial „The Killing”. Według niej główna bohaterka - detektyw Sarah Linden:

"

jest mi droższa niż większość ludzi. Czekam na nią co tydzień i obawiam się dnia, w którym serial „The Killing” się skończy i nigdy więcej jej nie zobaczę. "

Patti Smith życzymy wszystkiego najlepszego!

Więcej: