Pamiątki Elvisa Presleya trafią na aukcję

Pamiątki Elvisa Presleya trafią na aukcję ons.pl

Kupić będzie można m.in. gitarę oraz garnitur artysty. Licytacja rozpocznie się w sierpniu 2016 roku.

Jak co roku w sierpniu odbędzie się tydzień poświęcony Elvisowi Presleyowi. Aby uczcić jego pamięć, organizatorzy postanowili przygotować aukcję, na której będzie można kupić wiele przedmiotów, które niegdyś należały do artysty. 

Jednym z nich jest gitara elektryczna, na której muzyk ćwiczył przed występem w programie „Elvis Special” w 1968 roku. Instrument ma wiśniowe wykończenie. Presley ofiarował go pokojówce i kucharce Nancy Rooks oraz jej mężowi. Małżeństwo miało gitarę przez ponad 25 lat. Jej cena wywoławcza wynosi 10 tysięcy dolarów (ok. 40 tysięcy złotych), ale organizatorzy spodziewają się, że nabywca zapłaci za nią nawet 30 tysięcy dolarów (ok. 120 tysięcy złotych). 

Na aukcji kupić będzie można również m.in. akt urodzenia Elvisa Presleya, stroje, w których występował na koncertach oraz biżuterię artysty. 

Tydzień Elvisa Presleya rozpocznie się 10 sierpnia 2016 roku w Memphis i potrwa do 16 sierpnia. Licytację gitary elektrycznej zaplanowano na 13 sierpnia. 

Pamiątki związane z różnymi artystami cieszą się dużym zainteresowaniem. Za rekordowe sumy kupowane są zwłaszcza przedmioty należące kiedyś do Beatlesów. Koszula poplamioną krwią Johna Lennona została kupiona za 31 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. W lutym na jednej z licytacji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Został ścięty we wrześniu 1966 roku w czasie kręcenia filmu „How I Won the War”. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. 

Więcej: