Pamiątki Beatlesów sprzedane na aukcji

Pamiątki Beatlesów sprzedane na aukcji Wikimedia Commons/Jdontfight

Fani zespołu The Beatles są w stanie wydać każdą sumę, żeby zdobyć pamiątki związane z legendarną grupą. Tym razem na aukcji kupiony został pierwszy egzemplarz „Białego Albumu” oraz perkusja Ringo Starra. Jaką cenę osiągnęły przedmioty?

Ringo Starr wystawił na aukcję pierwszy egzemplarz tzw. „Białego Albumu”, który ukazał się w 1968 roku. Każdy krążek był numerowany, a ten z „1” należał właśnie do perkusisty The Beatles. Wcześniej wszyscy myśleli, że płytę ma John Lennon. Według Paula McCartneya to właśnie on „najgłośniej krzyczał, że chce ten album”. Pierwsze cztery płyty należały do członków zespołu, a ta z numerem seryjnym 0000005 została sprzedana na aukcji w 2008 roku za 30 tys. dolarów. 

Dom aukcyjny Julien's Auctions z Beverly Hills szacował, że krążek nr 1 sprzeda się za 60 tysięcy dolarów. Tymczasem nabywca zapłacił za niego 910 tys. dolarów, czyli ponad 3,5 mln złotych. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na fundację Lotus prowadzoną przez Starra i jego żonę Barbarę. 

Na tej samej aukcji sprzedano też perkusję Ringo Starra. Instrument został użyty do nagrania takich przebojów jak „Can't Buy Me Love”, „She Loves You”, „All My Loving” i „I Want to Hold Your Hand”. Muzyk zagrał na nim ponad 200 koncertów od maja 1963 roku do lutego 1964. Nabywcą instrumentu został Jim Irsay - właściciel drużyny NFL Indianapolis Colts (liga futbolu amerykańskiego). Za perkusję zapłacił 2,2 mln dolarów, czyli prawie 9 milionów złotych. Mężczyzna nie ukrywa, że jest fanem Beatlesów od małego.

"

Miałem 11 lat, kiedy zespół się rozpadł. Uwielbiałem Lennona wręcz fanatycznie. Paula też kochałem, ale to John był tym ulubionym. Od zawsze marzyłem, że grupa wróci na scenę. Zawsze była nadzieja - przyznał w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

Irsay od jakiegoś czasu gromadził pamiątki związane z grupą.

"

Wydałem ponad 4 miliony dolarów i zajęło mi to 45 lat, ale w końcu mam wszystkie instrumenty. Wiem, że to ma raczej symboliczne znaczenie, ale dla mnie jest ważne - stwierdził.  "

Część dochodu ze sprzedaży perkusji również zasili konto fundacji Ringo Starra. 

Nie jest to jedyna pamiątka związana z Beatlesami, która trafiła na aukcję. W listopadzie 2015 roku na sprzedaż wystawiono plakat, który John Lennon i Paul McCartney stworzyli na potrzeby festiwalu muzycznego Monterey Pop Festival. Z kolei w sobotę 7 listopada na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. Natomiast we wrześniu został sprzedany pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem.

Chcielibyście mieć takie pamiątki w swojej kolekcji?

Więcej: