Ostatnia płyta Davida Bowie na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii?

Ostatnia płyta Davida Bowie na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii? ons.pl

Dwa dni przed śmiercią artysty ukazał się album „Blackstar”. Według oficjalnych danych sprzedaż krążka wciąż rośnie i obecnie jest to jedna z najchętniej kupowanych płyt na Wyspach. 

Album „Blackstar” ukazał się 8 stycznia 2016 roku w dniu 69. urodzin Davida Bowie. Na krążku znalazło się 7 utworów, które trwają ok. 45 minut. Płytę promował utwór tytułowy, którego fragmenty wykorzystano w serialu „The Last Panthers”. Drugim singlem był „Lazarus”. Premiera teledysku do tej piosenki odbyła się na dzień przed wydaniem krążka. 

Pierwsze recenzje albumy były bardzo pozytywne. Jim Fusilli napisał w dzienniku „The Wall Street Journal”:

"

Album potwierdza, że David Bowie od wielu lat inspiruje się jazzem. Z pełnymi mocy i erudycji wykonaniami McCaslina i jego zespołu, „Blackstar” jawi się jako płyta warta tego, żeby się nią delektować i jednocześnie ją podziwiać.

"

Z kolei magazyn „Entertainment Weekly” ogłosił, że „Blackstar” jest już jedną z najlepszych płyt 2016 roku. Te opinie potwierdzają wyniki sprzedaży albumu. Do tej pory kupiono 43 tysiące egzemplarzy tego wydawnictwa. Jest to o 25 tysięcy więcej niż w przypadku krążka Elvisa Presleya „If I Can Dream”. 

Według danych The Official Charts Company płyta była jednym z najlepiej sprzedających się albumów jeszcze przed śmiercią artysty i to, że osiągnie ten sukces jest niemal pewne. Będzie to 10. krążek w karierze Bowie, któremu się to uda. 

Szef firmy odniósł się do tych informacji w dniu śmierci wokalisty.

"

Dzisiaj jest okropny dzień dla wszystkich miłośników muzyki. To, że album „Blackstar” zmierzał na 1. miejsce nawet przed ogłoszeniem tej strasznej wiadomości, mówi wszystko o jego ogromnym znaczeniu. "

Wiadomość o śmierci Davida Bowie podano w poniedziałek 11 stycznia 2016 roku. Artysta zmarł dzień wcześniej po 18-miesięcznej walce z rakiem, o czym poinformowała jego rodzina. Jego odejście poruszyło całe artystyczne środowisko. Wiele gwiazd zamieściło w mediach społecznościowych wzruszające wpisy dotyczące jego twórczości. Wśród nich była m.in.: Madonna, Cher i zespół The Rolling Stones.

Poznajcie kilka ciekawostek na temat Davida Bowie.

Więcej: