Notatnik Freddiego Mercury'ego trafi na aukcję

Notatnik Freddiego Mercury'ego trafi na aukcję RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

W notesie znalazły się teksty ostatnich piosenek zespołu Queen, jakie napisał Mercury. Kiedy będzie można wylicytować ten przedmiot?

W notatniku jest ok. 20 tekstów do utworów z albumów „The Miracle” i „Innuendo” pisanych długopisem z niebieskim i czerwonym tuszem. Freddie Mercury używał go w latach 1988-1990 roku. Znajdziemy w nim fragmenty lub kompletne słowa takich przebojów jak: „Too Much Love Will Kill You” czy „The Show Must Go On”. 

Stephen Maycock - konsultant z domu aukcyjnego Bonhams z Wielkiej Brytanii- przyznaje, że jest to unikalny dokument.

"

Widujemy i zdarza się, że sprzedajemy teksty piosenek różnych artystów, ale zazwyczaj są to pojedyncze kartki z jednym utworem. Notatnik, który zawiera słowa kompozycji nagrywanych przez trzy lata, to naprawdę wyjątkowa rzecz. Nie przypominam sobie czegoś podobnego - powiedział.

"

Według niego notatnik nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Znajduje się na nim nawet naklejka z ceną ze sklepu Goldhawk Road w Londynie, gdzie został kupiony. Mercury pisał w nim piosenki w czasie, kiedy był już ciężko chory. Na przykład singiel „The Show Must Go On” ukazał się w październiku 1991 roku, na kilka tygodni przed śmiercią Freddiego. Brian May wspominał, że w tamtym czasie wokalista nie mógł już nawet chodzić.

"

Jest to przejmujący zapis tego okresu, ale uderzyło mnie również to, że jest to swego rodzaju testament i świadectwo twórczej energii w zespole. Mimo choroby i rosnącej słabości, wciąż miał nowe pomysły. To, jak zaśpiewał na ostatnim albumie było niezwykłe, biorąc pod uwagę pogarszający się stan jego zdrowia. Siła jego głosu w niektórych piosenkach jest wręcz niezwykła. Miał niesamowity talent - stwierdził Maycock. "

Mężczyzna zaznaczył również, że tego typu pamiątki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

"

Jestem pewien, że jest wielu kolekcjonerów, którzy marzą o tym, żeby wylicytować ten przedmiot. To dlatego, że jest to bardzo osobista pamiątka. Freddie nie rozstawał się z notatnikiem przez prawie trzy lata. To sprawia, że czuje się swego rodzaju więź.  "

Przedmiot trafi na licytację 29 czerwca 2016 roku. Szacuje się, że zostanie sprzedany za ok. 70-100 tysięcy dolarów, czyli ponad 300 tysięcy złotych.

Więcej: