Niezapomniane przeboje Zbigniewa Wodeckiego

Niezapomniane przeboje Zbigniewa Wodeckiego ons.pl

Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku. Miał 67 lat.

Zbigniew Wodecki wylansował wiele utworów, które pokochała cała Polska. Oto najbardziej znane z nich.

Pszczółka Maja

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby Zbigniewa Wodeckiego właśnie z tą piosenką. Utwór powstał na potrzeby serialu animowanego o tym właśnie tytule, a w oryginale po niemiecku zaśpiewał go Karel Gott. Kreskówka opowiada o przygodach pszczółki oraz jej przyjaciół: Gucia, Filipa, Tekli i Aleksandra.

Chałupy Welcome to

Singiel powstał w 1985 roku. Tekst napisała Grażyna Orlińska, a muzykę skomponował Ryszard Poznakowski.

Z tobą chcę oglądać świat

Ten utwór muzyk wykonał w duecie ze Zdzisławą Sośnicką. Słowa tej piosenki napisał Jonasz Kofta, a za muzykę odpowiedzialny był sam Wodecki.

Lubię wracać tam, gdzie byłem

Za tę piosenkę artysta otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie OIRT w Pradze w 1983 roku. Słowa do muzyki Wodeckiego napisał Wojciech Młynarski.

Zacznij od Bacha

Muzyk za ten utwór zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Interwizji Sopot 1978. Autorem tekstu jest Janusz Terakowski, a muzyki Zbigniew Wodecki.

Izolda

Muzyk zaśpiewał tę kompozycję podczas XVI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1978 roku. Słowa napisał Janusz Terakowski.

Rzuć to wszystko, co złe

Utwór pochodzi z albumu „Zbigniew Wodecki”, który ukazał się w 1976 roku. Tekst do muzyki Wodeckiego napisał Leszek Długosz.

Dobranoc, dobranoc

Tę piosenkę również skomponował Zbigniew Wodecki. Natomiast słowa napisał Zbigniew Książek.

Zbigniew Wodecki przygodę z muzyką rozpoczął, kiedy miał 5 lat. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie (klasa skrzypiec). Współpracował z Piwnicą pod Baranami i kabaretem Anawa. Przez kilka lat występował z Ewą Demarczyk. Jako solista zadebiutował w 1972 roku na festiwalu w Opolu. Był laureatem wielu konkursów i festiwali. Sam o sobie mówił, że jest "śpiewającym muzykiem". 

Więcej: