Nieudany debiut Cass Elliot z The Mamas & The Papas

Nieudany debiut Cass Elliot z The Mamas & The Papas Wikimedia Commons

Solowa kariera Cass Elliot nie zaczęła się pomyślnie. Jej pierwszy koncert zakończył się katastrofą. Co się wydarzyło?

Kiedy w 1968 roku zespół The Mamas & The Papas zakończył działalność, wokalistka Cass Elliot, znana także jako Mama Cass, postanowiła rozpocząć karierę solową. Podpisała kontrakt na występy w Caesars Palace w Las Vegas. Piosenkarka miała koncertować przez 3 tygodnie, zarabiając 40 tys. dolarów na tydzień. Każdego wieczoru miały odbywać się 2 show. 

Przygotowania do kocnertu

Cass Elliot chciała dobrze przygotować się do tej krótkiej trasy koncertowej. Artystka postanowiła, że przejdzie na 6-miesięczną dietę. Narzuciła sobie bardzo restrykcyjne zasady odżywiania i schudła ponad 45 kilogramów. Doprowadziło to do wrzodów żołądka i problemów z gardłem, które Elliot postanowiła leczyć domowymi sposobami: piła mleko i jadła śmietanę (przez co znów przytyła). Na 3 tygodnie przed pierwszym występem Cass była przykuta do łóżka, a producent muzyczny i zespół próbowali ułożyć program show na własną rękę. Przez 3 dni przed wielkim debiutem miały odbywać się próby, jednak wokalistka zdołała dotrzeć tylko na jedną. W jej trakcie wyznała, że traci głos, wyszła i leczyła się herbatą z cytryną. 

Wielki debiut

Wieczorem 16 października 1968 roku miał się odbyć debiutancki koncert Cass Elliot. Na występ przybyło ponad 950 gości, wśród nich byli m.in.: Sammy Davis, Jr., Peter Lawford i Jimi Hendrix, a Liza Minnelli wysłała wokalistce kwiaty do garderoby. Za kulisami nie działo się dobrze. Piosenkarka miała gorączkę i dreszcze. Jej przyjaciele chcieli zmusić menadżera do odwołania występu, ale było już za późno. Wokaliskta musiała pojawić się na scenie. Jej głos był słaby i ledwo słyszalny, co nie spodobało się publiczności. Na koniec piosenkarka powiedziała:

"

To jest pierwszy występ i na pewno będzie lepiej. "

Zaśpiewała jeszcze swój wielki przebój „Dream a Little Dream of Me”, ale widownia nie była zbyt przychylna. 

Na ten wieczór miała zaplanowany jeszcze jeden koncert. Ale jej głos był w tak złym stanie, że publiczność zaczęła wychodzić w trakcie występu. 

Nieprzychylne recenzje

Krytycy nie zostawili na Elliot suchej nitki. W magazynie „Esquire” napisali:

"

Ten występ to katastrofa.  "

Z kolei „Los Angeles Free Press” nazwał występ „żenującym”, a według tygodnika „Newsweek”:

"

Jak wielki statek, który wyruszył w feralny dziewiczy rejs, tak Mama Cass zboczyła z drogi i zjechała prosto na dno.  "

Wszystkie pozostałe występy piosenkarki zostały odwołane. Cass wyjechała do Los Angeles i poddała się operacji usunięcia migdałków. Bardzo szybko pojawiły się plotki, że wokalistka na kilka dni przed występem brała narkotyki. W biografii pt. „Dream a Little Dream of Me” Elliot przyznała, że zażyła heroinę. 

Nieudany debiut tak zasmucił wokalistkę, że wpadła w głęboką depresję i na jakiś czas przerwała karierę. 

Dalibyście jej drugą szansę?

Więcej: