Nie żyje Paul Kantner - współzałożyciel Jefferson Airplane i Starship

Nie żyje Paul Kantner - współzałożyciel Jefferson Airplane i Starship REX/Shutterstock/EAST NEWS

Muzyk zmarł 28 stycznia 2016 roku na atak serca. Miał 74 lata.

Paul Kantner od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne. Jak podaje dziennik „San Francisco Chronicle”, w marcu 2015 roku przeszedł pierwszy zawał. Na początku tego tygodnia miał kolejny atak serca. W jego wyniku doznał wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej. 

Na profilu zespołu The Doors na Facebooku pojawił się wpis upamiętniający zmarłego artystę.

"

Składamy kondolencje przyjaciołom, rodzinie i fanom Paula Kantnera z Jefferson Airplane. Muzyka nie byłaby taka sama bez grup The Doors czy Jefferson Airplane, które przyczyniły się do ukształtowania brzmień lat 60. i 70. - napisali muzycy.

"

Paul Kantner był gitarzystą i piosenkarzem. W latach 1965–1975 należał do zespołu Jefferson Airplane. Grupa była silnie związana z amerykańskim ruchem hipisowskim i antywojennym. Popularność przyniosły jej takie przeboje jak „Somebody to Love” czy „White Rabbit”. Kapela grała głównie psychodelicznego rocka i acid rocka. W 1969 roku wystąpiła na legendarnym festiwalu w Woodstock, obok takich gwiazd jak: Janis Joplin, Jimi Hendrix i Joan Baez. Rozpadła się latach 70.

Następnie muzyk zdecydował się na założenie zespołu - Jefferson Starship. Sukces odnosiły kolejne albumy tej grupy - „Red Octopus”, na którym znalazł się przebój „Miracles”, trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków. Również na płytach „Spitfire” i „Earth” znalazły się utwory, które dobrze radziły sobie na listach przebojów.

W 1984 roku Kantner odszedł z zespołu i zawarł umowę, zgodnie z którą grupa nie mogła używać nazwy „Jefferson” bez zgody wszystkich członków kapeli. Formacja funkcjonowała dalej jako Starship i wylansował przebój „We Built This City” już bez Kantnera.

W 1989 grupa Jefferson Airplane reaktywowała się i wydała nową płytę. W 1996 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Radio ZET Gold/PAP/ka

Więcej: