Nie żyje Maurice White - założyciel Earth, Wind & Fire

Nie żyje Maurice White - założyciel Earth, Wind & Fire STAN HONDA/AFP/EAST NEWS

Muzyk zmarł w wieku 74 lat w swoim domu w Los Angeles. O śmierci artysty poinformował jego brat Verdine.

Maurice White cierpiał na chorobę Parkinsona i od 1995 roku zaprzestał występów estradowych, a od pewnego czasu nie pojawiał się publicznie.

"

Mój brat, bohater, najlepszy przyjaciel Maurice White odszedł w spokoju we śnie. Świat stracił kolejnego wspaniałego muzyka i legendę. Nasza rodzina prosi o uszanowanie prywatności w tym trudnym dla nas momencie życia. Dziękujemy za modlitwy i dobre życzenia - powiedział Verdine White w wywiadzie dla Associated Press. "

Na Twitterze zespołu pojawił się wpis upamiętniający zmarłego muzyka.

"

Nasz brat Maurice White odszedł w spokoju tego ranka - napisali artyści. "

Maurice White urodził się 19 grudnia 1941 roku. W 1969 roku założył zespół Earth, Wind & Fire. Grupa, która wciąż pojawia się na scenie, sprzedała dotychczas na całym świecie ponad 90 mln płyt. Uprawia różne gatunki muzyki, od rhytm and bluesa poprzez soul, funk, disco do rocka i jazzu.

"

Był prawdziwym liderem. Wszyscy patrzyliśmy na niego z podziwem. Mieliśmy zaledwie 21 lat, kiedy założyliśmy zespół, a on miał 31, dlatego robił o wiele więcej niż my. Maurice chciał stworzyć inną moralność wśród muzyków i wprowadzić zupełnie nowy styl życia. Jedliśmy zdrową żywność, medytowaliśmy, przyjmowaliśmy witaminy i czytaliśmy książki filozoficzne - wspominał Verdine. "

Zespół osiągnął szczyt popularności w 1975 roku dzięki albumowi „That's the Way of the World”. Jego największymi przebojami są utwory „September”, „Shining Star” i „Boogie Wonderland”.

Grupa zdobyła sześć, najwyżej cenionych w środowisku muzyki popularnej, nagród Grammy, a w 2000 roku została uhonorowana miejscem w Rock nad Roll Hall of Fame.

PAP/ka

Więcej: