Nena świętuje urodziny

Nena świętuje urodziny Wikimedia Commons/Michael Movchin

Wokalistka urodziła się 24 marca 1960 roku. Popularność przyniosła jej piosenka „99 Luftballons”. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Nena jest niemiecką kompozytorką, piosenkarką oraz aktorką. Właściwie nazywa się Gabriele Susanne Kerner. Karierę rozpoczęła w latach 80. i kontynuuje ją do dziś. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat. 

Nena złotnikiem?

Wychowywała się w zachodnich Niemczech. Pierwsze lata swojego życia spędziła w Breckerfeld, a następnie jej rodzina przeprowadziła się do Hagen. Swoje przezwisko wymyśliła, kiedy miała 3 lata. Pojechała wtedy z rodzicami na wakacje do Hiszpanii. Po hiszpańsku „nena” to po prostu „mała dziewczynka”. W 1977 roku rzuciła szkołę i przez trzy kolejne lata przechodziła szkolenia, żeby zostać złotnikiem.

Początki kariery

Jej muzyczna kariera rozpoczęła się w 1979 roku. Wtedy gitarzysta Rainer Kitzmann zaoferował jej, żeby została wokalistką zespołu The Stripes. Grupie nigdy nie udało się odnieść większego sukcesu. Jedynie piosenka „Ecstasy” zdobyła popularność wśród niemieckiej publiczności. Kapela rozpadła się w maju 1982 roku. 

W tym samym roku wokalistka i jej chłopak Rolf Brendel przeprowadzili się do Berlina Zachodniego. Tam poznali kilku muzyków i postanowili założyć zespół, który nazwali Nena. Grupa wkrótce wydała singiel „Nur geträumt”, który stał się dużym przebojem w Niemczech.

Międzynarodowy sukces

W 1983 roku kapela wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu „Nena”. Na krążku znalazł się hit „99 Luftballons”. Gitarzysta grupy - Carlo Karges - wpadł na pomysł stworzenia takiej właśnie piosenki po tym, jak na koncercie The Rolling Stones w Berlinie Zachodnim wypuszczono w niebo wiele balonów. Muzyk obserwował ich lot i zaczął się zastanawiać, co by było, gdyby przefrunęły one na radziecką stronę Berlina. Utwór podbił niemiecką listę przebojów i grupa zdecydowała się napisać wersję angielską - „99 Red Balloons”, która trafiła na czołowe miejsca zestawień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii.

Kolejnym przebojem, który zespół nagrał w języku angielskim, był „Just a Dream”. Mimo sukcesów grupa rozpadła się w 1987 roku.

Kariera solowa

Nena postanowiła rozpocząć karierę solową. Jej pierwsza płyta „Wunder gescheh’n” ukazała się w 1989 roku. Utwór tytułowy był jednym z jej ostatnich dużych przebojów. Wytwórnia nie przedłużyła z nią kontraktu, więc nie mogła nagrać kolejnych albumów. W 2002 roku piosenkarka świętowała 20-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji wydała krążek „Nena feat. Nena”, na którym znalazły się jej najbardziej znane piosenki w nowych aranżacjach. W kolejnych latach ukazało się jeszcze kilka jej płyt. Artystka założyła nawet własną wytwórnię muzyczną The Laugh & Peas Company. Była też trenerem w programie „The Voice of Germany”

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: