Najpopularniejsze albumy wszech czasów w Wielkiej Brytanii [RANKING]

Najpopularniejsze albumy wszech czasów w Wielkiej Brytanii [RANKING] RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

Jakie płyty najchętniej kupują Brytyjczycy? Sprawdźcie najnowsze zestawienie przygotowane przez Official Charts Company.

Official Charts Company to organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Firma zbiera dane dotyczące nie tylko sprzedaży singli i płyt na nośnikach fizycznych, ale od niedawna uwzględnia także formaty cyfrowe i streaming. Instytucja publikuje następujące zestawienia: UK Albums Chart (ranking płyt), UK Singles Chart (ranking singli), UK DVD Chart (ranking DVD) i UK Download Chart (ranking pobrań). Pierwsza lista została przygotowana 22 lipca 1956 roku. Z okazji 60. rocznicy tego wydarzenia, OCC postanowiła stworzyć ranking najpopularniejszych albumów wszech czasów.

Na szczycie zestawienia znalazła się płyta „Greatest Hits” zespołu Queen z 1981 roku. Sprzedała się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Na tę wiadomość radośnie zareagowali członkowie grupy, a Brian May nagrał specjalne podziękowania dla fanów.

"

To niesamowite! Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali nas przez lata. Mam nadzieję, że wciąż będziemy mogli dzielić się z Wami naszą muzyką.

"

Muzyk w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Queen dodał również:

"

Co za wspaniała wiadomość na dobry początek dnia! Najpopularniejszy album? Cóż, zawsze uważałem, że nasz zespół jest obiecujący, ale to przekracza nasze dziecięce marzenia. Dziękuję! "

Z kolei Roger Taylor stwierdził krótko:

"

Niesamowite... cudowne… dziękuję... Czuję się dobrze! "

Na drugim miejscu rankingu znalazł się album „Gold: Greatest Hits” ABBY z 1992 roku. Sprzedał się w nakładzie ponad 5,2 miliona egzemplarzy. Trzecie miejsce należy do Beatlesów i krążka „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, który kupiono w nakładzie 5,1 miliona egzemplarzy. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze m.in. takie płyty jak: „Thriller” Michaela Jacksona (6. miejsce), „The Dark Side Of The Moon” zespołu Pink Floyd (7. miejsce), „Brothers In Arms” grupy Dire Straits (8. miejsce), „Bad” Michaela Jacksona (9. miejsce) i „Greatest Hits II” Queen (10. miejsce).

Pełne zestawienie znajdziecie tutaj.

Jesteście zaskoczeni tymi wynikami?

Więcej: