Michael Bolton świętuje urodziny

Michael Bolton świętuje urodziny ons.pl

Michael Bolton urodził się 26 lutego 1953 roku. Jest nie tylko wokalistą, ale też kompozytorem. Swoich sił próbował także w aktorstwie. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Kto z nas nie zna piosenki „When a Man Loves a Woman”? To właśnie ten utwór jest jednym z największych przebojów Michaela Boltona. Ale artysta ma na koncie też inne hity, a także przygodę z aktorstwem. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Hard rock

Jeżeli myślicie, że Bolton od zawsze śpiewał ballady o miłości, to jesteście w błędzie. Jego pierwszy zespół, w którym występował pod prawdziwym nazwiskiem Bolotin, nazywał się Blackjack. Była to kapela hard rockowa, która wydała dwa studyjne albumy. Jednym z przebojów grupy była piosenka „Love Me Tonight”. Posłuchajcie tej kompozycji.

Współpraca z Laurą Branigan

Bolton jest także kompozytorem. Jego pierwszym wielkim sukcesem był utwór „How Am I Supposed to Live Without You” napisany dla Laury Branigan. Piosenka podbiła amerykańską listę przebojów. Sukces odniosła również w Kanadzie. 

Covery

Sukces jako artysta solowy Bolton osiągnął dopiero w latach 80. Jednym z jego pierwszych hitów był utwór „(Sittin' On) the Dock of the Bay”, który w oryginalne wykonał Otis Redding. Nie był to jedyny cover, który nagrał. Wiele piosenek, które wylansował, były w rzeczywistości kompozycjami innych artystów. Tak było również w przypadku „Georgia On My Mind” czy „When a Man Loves a Woman”

Największy przebój

Nie da się ukryć, że to właśnie „When a Man Loves a Woman” jest najbardziej kojarzony z Michaelem Boltonem. Utwór skomponowali Calvin Lewis i Andrew Wrigh, a jako pierwszy nagrał go Percy Sledge w 1966 roku. Piosenka trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Posłuchajcie tej wersji.

Bolton nagrał ten singiel w 1991 roku. Utwór podbił amerykańską listę przebojów, a wokalista otrzymał za niego nagrodę Grammy.

Nagrody

W całej swojej karierze Bolton zdobył liczne wyróżnienia. Na koncie ma dwie nagrody Grammy, sześć American Music Awards, a także gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd (Hollywood Walk of Fame). W sumie na całym świecie sprzedał pond 53 miliony egzemplarzy płyt i singli. 

Występy z gwiazdami

Bolton nagrywał utwory i występował z wieloma światowej sławy artystami. Zaśpiewał m.in. piosenkę „Vesti La Giubba" z Luciano Pavarotti. Pojawił się też u boku Placido Domingo i Jose Carrerasa, a także Seala i Lary Fabian.

Bolton aktorem

Artysta wielokrotnie pojawiał się w filmach i serialach telewizyjnych. Mogliśmy go zobaczyć m.in.: w produkcji „Meet Wally Sparks”, serii „Niania”, a także jednej z edycji amerykańskiego „Tańca z gwiazdami”. Pojawił się też w czterech odcinkach serialu „Dwóch i pół”, w którym zagrał samego siebie. Zobaczcie, jak mu poszło.

Michaelowi Boltonowi życzymy wszystkiego najlepszego!

Więcej: