Marie Fredriksson z Roxette świętuje urodziny

Marie Fredriksson z Roxette świętuje urodziny Walter Bieri/AP/FOTOLINK/EAST NEWS

Wokalistka urodziła się 30 maja 1958 roku w Össjö (Szwecja). Z tej okazji przypominamy największe przeboje zespołu Roxette. Które lubicie najbardziej?

Marie Fredriksson od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Bardzo lubiła śpiewać. Jej mama często prosiła ją, żeby występowała na rodzinnych uroczystościach. Wszystkim bardzo podobało się zwłaszcza to, że perfekcyjnie naśladowała głos Olivii Newton-John. Marie była fanką takich zespołów jak The Beatles czy Deep Purple. Lubiła także Joni Mitchell. Kiedy miała 17 lat, zaczęła grać w teatrze, jednak szybko uznała, że woli koncertować. Zaangażowała się w działalność lokalnego zespołu. Wkrótce potem zaprzyjaźniła się z Perem Gessle, który był zachwycony jej głosem. Początkowo wokalistka nie chciała występować solo, ale producent przekonał ją do nagrania pierwszej solowej płyty „Het vind”. W 1986 roku wydała kolejny album i ruszyła w trasę koncertową. 

Gessle i Fredriksson bardzo chcieli założyć własny zespół. Marzyła im się kariera w Europie. Wiedzieli, że muszę nagrywać piosenki w języku angielskim, co wtedy nie było zbyt popularne w Szwecji. Wiele osób mówiło, że ich pomysł na pewno nie wypali i żeby nie zaczynali nowego projektu. W 1986 roku postanowili jednak, że powstanie grupa Roxette. Ich pierwszy singiel „Neverending Love” stał się wielkim hitem w Szwecji. Utwór pochodzi z ich debiutanckiego albumu „Pearls of Passion”, który ukazał się w październiku 1986 roku. 

Dwa lata później duet postanowił zająć się nagraniem drugiej płyty. Krążek został zatytułowany „Look Sharp!”. Został on wydany w październiku 1988 roku. Na tym wydawnictwie znalazł się utwór „The Look”. Napisał go Per Gessle, a produkcją zajął się Clarence Öfwerman. Kompozycja znana jest także pod tytułem „She's Got the Look”. To pierwsza piosenka w dorobku grupy, która trafiła na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła m.in. w: Australii, Finlandii, Niemczech, Włoszech czy Nowej Zelandii.

Kolejnym wielkim hitem z tej płyty okazał się singiel „Listen to Your Heart”. Napisali go Per Gessle i Mats M.P. Persson. Utwór trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów 4 listopada 1989 roku. Klip do tej kompozycji został nakręcony na zamku Borgholm na szwedzkiej wyspie Olandia. Co ciekawe, w wideo Marie Fredriksson wystąpiła boso, co sprawiło, że wielu fanów zaczęło wysłać jej buty. Zobaczcie ten teledysk.

Następnym singlem z tego albumu był „Dangerous”. Piosenkę napisał Per Gessle. Utwór znalazł się na 2. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Teledysk został nakręcony w ruinach zamku Borgholm.

Wielkim przebojem zespołu została piosenka „It Must Have Been Love”. Trafiła ona na ścieżkę dźwiękową do filmu „Pretty Woman”. Utwór napisał Per Gessle.

W 1991 roku ukazał się utwór „Fading Like a Flower (Every Time You Leave)”. Pochodzi z płyty „Joyride”. Dotarł do 2. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Klip został zrealizowany w Sztokholmie. Zobaczcie to wideo.

Którą piosenkę Roxette lubicie najbardziej?

Więcej: