Manfred Mann świętuje 75. urodziny

Manfred Mann świętuje 75. urodziny Wikimedia Commons

21 października 1940 roku w Johannesburgu urodził się Manfred Mann. Jest on założycielem zespołów: Manfred Mann, Manfred Mann Chapter Three i Manfred Mann's Earth Band. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat. 

Manfred Mann właściwie nazywa się Manfred Sepse Lubowitz. Wychował się w żydowskiej rodzinie w Johannesburgu (RPA). Studiował muzykę na uniwersytecie w Witwatersrand, a następnie występował jako pianista jazzowy w lokalnych klubach. W latach 1959-1961 nagrał 2 albumy wraz ze swoim przyjacielem Saulem Ozynskim. Ich zespół Vikings był pierwszą rock and rollową grupą w RPA.

W 1961 roku postanowił przenieść się do Wielkiej Brytanii. 

"

Dorastałem w Południowej Afryce, ale jak większość ludzi w tamtych czasach, nie mogłem znieść życia w tym kraju. Przeprowadziłem się do Anglii, bo chciałem stamtąd uciec.

"

Zatrudnił się w dzienniku „Jazz News” i pisał pod pseudonimem Manfred Manne.

"

Wybrałem to nazwisko na cześć perkusisty jazzowego Shelly'ego Manne’a. Później skreśliłem „e”. "

Rok później założył bluesowo-jazzowy zespół Mann-Hugg Blues Brothers. Z czasem na skutek sugestii wytwórni zmienił nazwę na Manfred Mann. 

"

To była ich decyzja. Uważali, że taka nazwa brzmi lepiej. "

W latach 1964-1969 grupa wylansowała 3 przeboje. Jednym z najbardziej znanych jest „Do Wah Diddy Diddy”. Utwór podbił listy przebojów w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Kolejnym hitem okazał się „Pretty Flamingo”. Opowiada on o kobiecie, którą

"

Wszyscy mężczyźni nazywają „Flamingo”, bo jej włosy błyszczą jak słońce, a jej oczy rozświetlają niebo. "

Popularnością cieszyła się również piosenka „Mighty Quinn”, którą w oryginale wykonał Bob Dylan.

Zespół rozpadł się w 1969 roku. Mann i Mike Hugg postanowili założyć grupę jazzową Manfred Mann Chapter Three. Po nagraniu dwóch studyjnych albumów: „Manfred Mann Chapter Three” (1969) i „Manfred Mann Chapter Three Volume Two” (1970) kapela zakończyła działalność.

Muzyk bardzo szybko postanowił stworzyć kolejny zespół. Manfred Mann's Earth Band działa do dziś. Jednym z większych przebojów zespołu jest cover piosenki Bruce’a Springsteena „Blinded by the Light”. 

"

Teraz nie przepadam za podróżowaniem. Wciąż koncertuję z Manfred Mann's Earth Band. Lubię moich kolegów z zespołu i nieźle się dogadujemy.  "

Ostatni album grupy pt. „Lone Arranger” ukazał się w październiku 2014 roku. 

"

Wciąż myślę o nowych projektach. To sprawia, że mam kolejne cele.  "

Które przeboje Manfred Mann lubicie najbardziej?

Więcej: