Małgorzata Ostrowska świętuje urodziny

Małgorzata Ostrowska świętuje urodziny Tomasz Kaniewski

Piosenkarka urodziła się 2 maja 1958 roku w Szczecinku. Przez kilka lat występowała z zespołem Lombard, a obecnie zajmuje się karierą solową. Poznajcie kilka ciekawostek związanych z tą wokalistką.

Małgorzata Ostrowska przygodę z muzyką rozpoczęła, kiedy miała 11 lat. To właśnie wtedy dołączyła do big-bandu Koliber, który działał przy szkole muzycznej w Szczecinku. Po ukończeniu szkoły chciała dostać się na Wydział Biologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jednak to się nie udało. W tej sytuacji wybrała Studio Sztuki Estradowej przy Estradzie Poznańskiej kierowane przez Krzysztofa Powalisza. To właśnie tam poznała Wandę Kwietniewską i Grzegorza Stróżniaka, z którymi stworzyła szkolną grupę wokalną Vist.

Lombard

Za oficjalną datę powstania zespołu uznaje się 18 maja 1981 roku. Podobno początkowo kapela miała nazywać się Skandal, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Jej skład tworzyli: Małgorzata Ostrowska (wokal), Wanda Kwietniewska (wokal), Grzegorz Stróżniak (wokal i instrumenty klawiszowe), Maciej Szymański (instrumenty klawiszowe), Jeremi Sajkowski (gitara), Maurycy Przybyłowicz (gitara basowa) i Krzysztof Kuźniak (perkusja), a menedżerem zespołu został Piotr Niewiarowski. Grupa zadebiutowała utworem „Bez zysków, bez strat”, który cieszył się dużą popularnością, co pozwoliło na zorganizowanie pierwszej trasy koncertowej Lombardu. W 1982 roku ukazała się płyta „Śmierć dyskotece!”, na której znalazły się takie przeboje jak: „Taniec pingwina na szkle” czy „Diamentowa kula”.

Jesienią tego samego roku z grupy odeszła Wanda Kwietniewska, a główną wokalistką została Małgorzata Ostrowska. Zespół wydał płytę „Live” z utworem „Przeżyj to sam”, a w 1983 roku odniósł olbrzymi sukces na festiwalu w Opolu z piosenką „Szklana pogoda”.

W kolejnych latach Lombard wydaje jeszcze kilka albumów z takimi przebojami jak: „Stan gotowości”, „Adriatyk, ocean gorący”, „Mam dość” czy „Gołębi puch”.

Poza Lombardem

W 1985 roku Ostrowska rozpoczęła współpracę z grupą Basspace, wystąpiła w filmie „Podróże Pana Kleksa”, a następnie wraz z m.in. Marylą Rodowicz, Czesławem Niemenem, Andrzejem Rosiewiczem i Michałem Urbaniakiem wyjechała na wielki koncert „New York's Polish Extravaganza”. W 1987 roku wystąpiła  w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Muzycznym w Gdyni w roli Marii Magdaleny. W tym czasie Lombard po krótkiej przerwie wznowił działalność, jednak już bez Grzegorza Stróżniaka. Grupa jesienią 1988 roku wyjechała na wielkie tournee po Związku Radzieckim, a następnie na festiwalu w Opolu zaprezentowała przebój „Mister of America”

Kariera solowa

W 1996 roku Małgorzata Ostrowska rozpoczęła karierę solową. Jej pierwszy album pt. „Alchemia” ukazał się w 1997 roku. W sierpniu 1999 roku artystka otrzymała Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie za całokształt twórczości. W kolejnych latach wokalistka wydawała nowe płyty, koncertowała, a także jeszcze kilka razy pojawiała się na scenie z zespołem Lombard. Jej największymi solowymi przebojami są utwory: „Słowa, jak węże do ucha”, „Głupi świat”, „7-05-Przed świtem”, „Z dalekiej podróży” czy „Rzeka we mnie”.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: