Lisa Stansfield świętuje urodziny

Lisa Stansfield świętuje urodziny Szymczak Krzysztof/POLSKA PRESS/EAST NEWS

Wokalistka urodziła się 11 kwietnia 1966 roku w Manchesterze. Jednym z jej największych przebojów jest piosenka „All Around the World”. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Lisa Stansfield ma dwie siostry Karen i Suzanne. W 1976 roku jej rodzina przeprowadziła się do Heywood, a rok później do Rochdale. Jej ulubionym gatunkiem muzycznym był soul, a jej idole to Barry White i Marvin Gaye. W 1980 roku wzięła udział w konkursie wokalnym „Search for a Star” („Poszukiwanie gwiazdy”) organizowanym przez klub nocny. Dzięki temu, że wygrała, rok później wydała swój pierwszy singiel „Your Alibis”.

Kariera w telewizji

W 1983 roku Pete Walker nakręcił film dokumentalny o Stansfield pt. „Born in the Sixties: Lisa Stansfield”. Była to monografia o aspirującej piosenkarce, w której znalazły się jej wypowiedzi oraz komentarze matki i sióstr. Zaprezentowano także kilka jej utworów. W tym samym czasie prowadziła muzyczny program dla dzieci „Razzamatazz”, a także pojawiła się w serii „The Krankies Klub”. 

Pierwszy zespół

W 1984 roku wraz z kolegami ze szkoły założyła grupę Blue Zone. Trudno było im znaleźć wytwórnię, która chciałaby podpisać z nimi kontrakt. Ostatecznie im się to udało, dzięki czemu w 1986 roku ukazały się dwa single zespołu: „Love Will Wait” i „Finest Thing”. W kolejnych latach kapela nagrywała nowe kompozycje, ale mało którym udało się trafić na wysokie miejsca na listach przebojów. 

Kariera solowa

W 1989 roku Lisa wydała swój debiutancki solowy album pt. „Affection”. Znalazł się na nim hit „All Around the World”. Utwór napisali Lisa Stansfield, Ian Devaney i Andy Morris, a produkcją zajęli się Devaney i Morris. Singiel został bardzo pozytywnie oceniony przez recenzentów. Artystka otrzymała za niego nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Pop Wokalistki”.

W kolejnych latach wydała takie albumy jak: „Real Love” (1991), „So Natural" (1993) czy „Lisa Stansfield" (1997). Następnie postanowiła zrobić sobie przerwę i poświęcić się karierze aktorskiej. Jej ostatni album pt. „Seven” ukazał się w 2014 roku. Promował go singiel pt. „Can't Dance”.

Stansfield aktorką

W 1999 roku Lisa zadebiutowała na srebrnym ekranie w filmie „Swing”. Wystąpiła także w serialach „Monkey Trousers” i „Goldplated”. W kolejnych latach pojawiła się w takich produkcjach jak: „The Edge of Love” („Granice namiętności”) oraz „Northern Soul”. 

Życzymy jej wszystkiego najlepszego! 

Więcej: