Lionel Richie świętuje urodziny

Lionel Richie świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 20 czerwca 1949 roku w Tuskegee w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji przypominamy jego największe przeboje.

Lionel Brockman Richie jest piosenkarzem, kompozytorem, producentem muzycznym i aktorem. Już jako student angażował się w działalność muzyczną. W 1968 roku został wokalistą i saksofonistą zespołu The Commodores. W 1982 roku wydał pierwszy solowy album pt. „Lionel Richie”. W całej swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród. Na koncie ma cztery nagrody Grammy, jednego Złotego Globe’a oraz Oscara. Na całym świecie sprzedał ponad 100 milionów egzemplarzy płyt. Oto jego największe przeboje.

Easy 

Tę piosenkę nagrał z grupą The Commodores. Trafiła ona na piąty studyjny album zespołu pt. „Commodores”. Krążek ukazał się w marcu 1977 roku. Utwór znalazł się na 4. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Tekst opowiada o tym, co czuje mężczyzna po rozstaniu z ukochaną kobietą. Posłuchajcie tej kompozycji.

All Night Long (All Night)

Piosenka pochodzi z drugiego studyjnego albumu Lionela Richie „Can't Slow Down”. Był to czwarty singiel artysty. Napisanie go zajęło mu aż 2 miesiące, a pomysł na ten utwór narodził się, kiedy Richie przebywał na wakacjach na Karaibach. Tekst był w większości napisany po angielsku, a afrykańskie słowa („Tom bo li de say de moi ya” i „Jambo jumbo”), które pojawiają się w kompozycji, tak naprawdę zostały wymyślone przez wokalistę. Według niego był to świetny żart.

Hello

Utwór skomponował Lionel Richie, a w produkcji pomógł mu James Anthony Carmichael. Piosenka pochodzi z jego drugiego studyjnego albumu pt. „Can't Slow Down”, który ukazał się w październiku 1983 roku. W 1985 roku artysta otrzymał za ten krążek nagrodę Grammy w kategorii „Album Roku”. Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Bob Giraldi. W klipie wystąpiła Laura Carrington, która wcieliła się w rolę niewidomej studentki zakochanej w swoim wykładowcy, którego zagrał Lionel Richie. Dziewczyna stworzyła rzeźbę nauczyciela z gliny. Wielu uważało, że jest to jeden z najgorszych teledysków w historii muzyki. Zobaczcie to wideo.

Say You, Say Me

Utwór „Say You, Say Me” napisał Lionel Richie na potrzeby filmu „Białe noce” (org. „White Nights”) z 1985 roku, w którym wystąpili m.in.: Michaił Barysznikow i Gregory Hines. Piosenka nie znalazła się jednak na płycie ze ścieżką dźwiękową do tej produkcji, ponieważ nie zgodziła się na to wytwórnia, z którą Richie miał podpisany kontrakt. Kompozycja ostatecznie trafiła na album „Dancing on the Ceiling”, który ukazał się w 1986 roku.

We Are the World

Lionel Richie jest współautorem tego wielkiego przeboju. Napisał go wraz z Michaelem Jacksonem. Singiel został nagrany 28 stycznia 1985 roku w studiu A&M Studios w Los Angeles. Wielu artystów, którzy zdecydowali się na zaśpiewanie piosenki, kilka godzin wcześniej rywalizowało o nagrodę American Music Awards. Prosto z gali to studia przyszli m.in. Tina Turner, Cyndi Lauper czy Lionel Richie, który poprowadził ceremonię. Michael Jackson nie pojawił się na wydarzeniu - wolał pracować nad utworem, ale mimo to zdobył dwie statuetki AMA. Dzięki temu utworowi udało się zebrać ponad 75 milionów dolarów na pomoc głodującym w Afryce.

Dancing on the Ceiling

Piosenka „Dancing on the Ceiling” powstała w czerwcu 1986 roku. Utwór skomponowali Mike Frenchik, Lionel Richie i Carlos Rios, a jego producentem był James Anthony Carmichael. Singiel pochodzi z albumu o tym samym tytule. Krążek ukazał się w sierpniu 1986 roku.  Premiera teledysku odbyła się 8 września 1986 roku. W klipie Richie wraz z grupą przyjaciół bierze udział w imprezie odbywającej się na… suficie.

Który przebój Lionela Richie lubicie najbardziej?

Więcej: