Led Zeppelin zaprezentuje niepublikowane nagrania

Led Zeppelin zaprezentuje niepublikowane nagrania Richard Young/Rex Features/EAST NEWS

Grupa wyda nową wersję albumu zatytułowanego „Complete BBC Sessions”. Znajdzie się na nim m.in. pierwsze telewizyjne nagranie „Stairway To Heaven”. 

Członkowie Led Zeppelin odkryli w swoich zbiorach osiem niepublikowanych wcześniej singli, które zarejestrowali specjalnie dla BBC, w tym sesję nagraniową z 1969 roku, w czasie której powstały trzy „zaginione” piosenki. Utwory te zespół postanowił zamieścić na nowej, zremasterowanej wersji wydawnictwa „Complete BBC Sessions”, które po raz pierwszy ukazało się w 1997 roku. Na krążku znalazły się piosenki z lat 1969-1971. Płyta zostanie wydana 16 września 2016 roku.

Pierwsza wersja kolekcji składała się z dwóch płyt CD. Teraz dołożony zostanie kolejny, trzeci dysk z niepublikowanymi wcześniej utworami. Usłyszymy m.in. dwie wersje „Communication Breakdown”, „What Is and What Should Never Be” oraz „Dazed and Confused”. Wśród odnalezionych nagrań jest m.in. piosenka „Sunshine Woman”, która nigdy oficjalnie nie została opublikowana na żadnym albumie Led Zeppelin, a także interpretacje „I Can't Quit You Baby” i „You Shook Me”. 

Kolekcja „The Complete BBC” dostępna będzie w różnych formatach. Wydawnictwo deluxe składa się z 3 płyt CD. Kolekcjonerzy mogą kupić również płyty winylowe lub wersję cyfrową. Z kolei edycja super deluxe dodatkowo zawierać będzie 48-stronicową książkę z fotografiami i wspomnieniami z prac nad piosenkami czy oryginalną okładkę płyty.

Lista utworów na dodatkowej płycie

1. „Communication Breakdown” *

2. „What Is and What Should Never Be” *

3. „Dazed and Confused” *

4. „White Summer”

5. „What Is and What Should Never Be” *

6. „Communication Breakdown” *

7. „I Can't Quit You Baby” *

8. „You Shook Me” *

9. „Sunshine Woman” *

* wcześniej niepublikowane

W czerwcu 2016 roku zespół Led Zeppelin uczestniczył w rozprawie dotyczącej plagiatu „Stairway To Heaven”. Podejrzenia pojawiły się w 2014 roku. Wtedy to Michael Skidmore pozwał Led Zeppelin, twierdząc, że intro piosenki łudząco przypomina utwór „Taurus” zespołu Spirit. W lutym 2016 roku Jimmy Page powiedział w sądzie, że jego przebój nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał wspomnianej kompozycji. W kwietniu sędzia uznał jednak, że utwory są na tyle podobne, że można rozpocząć przesłuchania przed ławą przysięgłych. Ostatecznie jednak sąd w Los Angeles stwierdził, że Robert Plant i Jimmy Page nie splagiatowali piosenki „Taurus”. 

Kupicie album „Complete BBC Sessions”?

Więcej: