Led Zeppelin potwierdza: Pojawimy się w sądzie

Led Zeppelin potwierdza: Pojawimy się w sądzie Thomas Long/Polaris/East News

Zespół został oskarżony przez rodzinę jednego z gitarzystów zespołu Spirit o plagiat. Chodzi o utwór „Stairway to Heaven”. Wkrótce strony sporu spotkają się w sądzie.

Członkowie Led Zeppelin twierdzą, że adwokat rodziny Randy’ego Craiga Wolfe’a kłamie. Według nich jest to próba manipulacji ławą przysięgłych. Francis Malofiy powiedział mediom, że Jimmy Page, Robert Plant i John Paul Jones nie przyjdą do sądu, co jest to po prostu PR-owym chwytem. Co więcej, kiedy sprawa ucichła, Malofiy próbował zaaranżować wszystko tak, żeby wyglądało na to, że to sąd zażądał pojawienia się Led Zeppelin na rozprawie.

Według artystów wszystkie opowieści adwokata rodziny Wolfe’a to czysta fikcja, a Plant i Page od początku zamierzali uczestniczyć w procesie. W sądzie pojawi się także Jones, ale tylko w roli świadka, zeznającego na rzecz obrony, ponieważ już w kwietniu oskarżenie przeciwko niemu zostało oddalone. 

Prawnicy Led Zeppelin oskarżyli także Malofiy’a o próbę opóźnienia procesu. Adwokat miał wysłać wezwanie do sądu do Planta i Page’a ze złą datą rozprawy. Jest ono też nieważne z tego względu, że obaj muzycy mieszkają w Anglii, czyli poza jurysdykcją sądu. Mężczyzna chciał również przedstawić zeznania wcześniej zarejestrowane na taśmie, zamiast wezwać świadków na rozprawę. Według adwokatów wszystko to ma na celu jedynie nagłośnienie sprawy w mediach.

Zespół Led Zeppelin odmówił dalszych komentarzy, natomiast Francis Malofiy nie odniósł się do zarzutów skierowanych przeciwko niemu.

Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku. Wtedy to Michael Skidmore pozwał Led Zeppelin, twierdząc, że intro piosenki łudząco przypomina utwór „Taurus” zespołu Spirit. W lutym 2016 roku Jimmy Page powiedział w sądzie, że jego przebój nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał wspomnianej kompozycji. W kwietniu sędzia uznał jednak, że utwory są na tyle podobne, że można rozpocząć przesłuchania przed ławą przysięgłych. Proces rozpocznie się 14 czerwca 2016 roku.

Myślicie, że „Stairway to Heaven” to plagiat?

Więcej: