Led Zeppelin chce, żeby sędzia zakończył rozprawę

Led Zeppelin chce, żeby sędzia zakończył rozprawę Thomas Long/Polaris/East News

Muzycy twierdzą, że po kilku dniach przesłuchań, wciąż brakuje dowodów na to, że „Stairway To Heaven” to plagiat. W tej sytuacji wraz z wytwórnią Warner Music poprosili o przerwanie procesu.

Adwokaci reprezentujący Jimmy’ego Page’a, Roberta Planta i Warner Music zwrócili się do sędziego R. Gary’ego Klausnera z prośbą o zakończenie toczącej się przeciwko nim rozprawy. Według nich adwokat rodziny Randy’ego Wolfe’a - Francis Malofiy - nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że „Stairway To Heaven” to plagiat. Powinni więc wygrać proces.

"

Mimo że w czasie postępowania wstępnego Michael Skidmore próbował wykazać, że jego roszczenia są słuszne, to w czasie rozprawy nie udało mu się niczego udowodnić: ani bezpośredniego, ani pośredniego naruszenia praw autorskich - oświadczył obrońca Led Zeppelin, Peter J. Anderson. "

Na pierwszej rozprawie (14 czerwca) zostało wybranych i zaprzysiężonych ośmiu ławników, którzy ocenią, czy „Stairway to Heaven” to plagiat. Mowy wygłosili też adwokaci obu stron sporu - zespołu Led Zeppelin i rodziny Randy’ego Craiga Wolfe’a. To właśnie oni twierdzą, że przebój legendarnej kapeli przypomina instrumentalny utwór „Taurus” grupy Spirit.

Z kolei w środę (15 czerwca) zeznania złożył Jimmy Page. Francis Malofiy próbował udowodnić, że gitarzysta Led Zeppelin znał twórczość zespołu Spirit i mógł wzorować się na przeboju grupy, jednak Page twierdzi, że nie ma takiej możliwości, żeby usłyszał wcześniej ten utwór. Nie wie też, skąd w jego domowej kolekcji wzięły się płyty tej kapeli. Artysta powiedział, że często dostaje różne albumy i większości z nich nigdy nie słuchał. 

"

Szczerze mówiąc, mogłem to kupić albo po prostu dostać. Nigdy wcześniej nie słyszałem „Taurus”, dopóki nie zobaczyłem jakiegoś porównania tych piosenek w internecie kilka lat temu - wyznał. "

Rozprawa zostanie wznowiona we wtorek 21 czerwca 2016 roku. Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku.

Więcej: