Który utwór Marka Grechuty lubisz najbardziej? [GŁOSOWANIE]

Który utwór Marka Grechuty lubisz najbardziej? [GŁOSOWANIE] ons.pl

Dziś przypada 70. rocznica urodzin Marka Grechuty. Z tej okazji wybieramy jego największy przebój.

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się grać na fortepianie i interesował się muzyką. Artysta związany był z zespołem Anawa. Zadebiutował w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ma na swoim koncie wiele przebojów, które pokochała cała Polska. Wybierzcie Wasz ulubiony!

Który utwór Marka Grechuty lubisz najbardziej?

Będziesz moją Panią

Muzykę i słowa tej piosenki napisał Marek Grechuta. Kompozycja znalazła się na płycie „Marek Grechuta & Anawa”, która ukazała się w 1970 roku.

Dni, których nie znamy

Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz do słów Marka Grechuty. Utwór pochodzi z płyty „Korowód”, która została wydana w 1971 roku. 

Hop szklankę piwa

Piosenka znalazła się na 5. studyjnym albumie Marka Grechuty pt. „Szalona lokomotywa” z 1977 roku. Muzykę napisali Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz do słów Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Korowód

Piosenka z albumu „Marek Grechuta & Anawa”. Muzykę napisał Marek Grechuta, a tekst tego utworu - Leszek Aleksander Moczulski.

Nie dokazuj

Kompozycja również pochodzi z płyty „Marek Grechuta & Anawa”. Muzykę do tekstu Marka Grechuty skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Niepewność

To kolejny utwór z pierwszego albumu Marka Grechuty i Anawy. Artysta zaśpiewał tę piosenkę do słów Adama Mickiewicza.

Ocalić od zapomnienia

Tym razem Marek Grechuta sięgnął po tekst Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Muzykę napisał sam wokalista. Piosenka pochodzi z płyty „Korowód”.

Świat w obłokach

Utwór znalazł się na płycie „Magia obłoków”, która ukazała się w 1974 roku. Słowa do tej piosenki napisał Ryszard Krynicki, a muzykę - Marek Grechuta.

Twoja postać

Tekst tej kompozycji napisali Tadeusz Miciński i Józef Czechowicz. Utwór znalazł się na albumie „Marek Grechuta & Anawa”.

W dzikie wino zaplątani

Ten utwór również pochodzi z pierwszej płyty Marka Grechuty. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a słowa napisał Marek Grechuta.

Wesele

To kolejna piosenka z pierwszego albumu Grechuty. Muzykę do słów Stanisława Wyspiańskiego skomponował Marek Grechuta.

Wiosna - ach to ty

Utwór pochodzi z albumu o tym samym tytule, który ukazał się w 1987 roku. Zarówno muzykę, jak i słowa napisał Marek Grechuta. 

A może lubicie jakiś inny utwór Marka Grechuty?

Więcej: