Krystyna Prońko świętuje urodziny

Krystyna Prońko świętuje urodziny ons.pl

Piosenkarka urodziła się 14 stycznia 1947 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Znana jest m.in. z przeboju „Jesteś lekiem na całe zło”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Krystyna Prońko rozpoczęła karierę muzyczną w rodzinnym zespole Refleks. Pierwszy sukces osiągnęła w 1973 roku, kiedy wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewała tam interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy”. 

Studia

Artystka studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończyła go z wyróżnieniem w 1979 roku. Otrzymała również nagrodę rektorską Mikołaja Góreckiego. Następnie przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na swojej uczelni. W tym czasie bardzo dużo koncertowała i pojawiała się na wielu festiwalach oraz w programach telewizyjnych. Nagrywała też kolejne albumy.

Festiwale i nagrody

Prońko kilkukrotnie występowała na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) czy w Dreźnie. Ale największe sukcesy jej piosenki odnosiły na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Najwyższe nagrody zdobyła m.in. w latach 1973, 1975, 1979, 1987. W 1980 roku została Piosenkarką Roku.

Rock opera

Jej sukcesy i wyjątkowy głos sprawiły, że została zaproszona do występu w rock operze. W 1978 roku zagrała główną rolę w „3400 lat po Ikarze”. Wystąpiła też w oratorium „Kolęda Nocka” (jako kobieta z osiedla).

Dziennikarstwo

W latach 90. zajęła się dziennikarstwem muzycznym. Prowadziła autorskie programy w radiu Gdańsk, Kraków, Białystok, Szczecin oraz w rodzinnym Gorzowie. Występowała też w TV Szczecin (autorski program „Fono”).

Największe przeboje

Krystyna Prońko ma na koncie wiele niezapomnianych utworów. Jednym z najbardziej znanych jest „Jesteś lekiem na całe zło”. Piosenka pochodzi z albumu „Krystyna Prońko”, który ukazał się w 1983 roku. Jej autorami są Marek Stefankiewicz i Bogdan Olewicz.

Kolejnym jej znanym utworem są „Małe tęsknoty”. Tekst tej kompozycji napisał Andrzej Mogielnicki, a muzykę - Wojciech Trzciński.

W latach 80. popularnością cieszyła się piosenka „Bożek gorzelny”. Jej słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponowała sama Krystyna Prońko.

W latach 70. przebojem został utwór „Papierowe ptaki”. Skomponował go Janusz Koman, a tekst napisał Janusz Szczepkowski.

Znanym przebojem była także piosenka „Może pisać to palcem na wodzie”. Słowa do muzyki Krystyny Prońko napisała Małgorzata Maliszewska.

Krystynie Prońko życzymy wszystkiego najlepszego!

Więcej: