Kosmyk włosów Johna Lennona wystawiony na aukcję

Kosmyk włosów Johna Lennona wystawiony na aukcję ons.pl

Pamiątki związane z Beatlesami cieszą się ogromną popularnością. Tym razem fani Johna Lennona mogą wylicytować kosmyk jego włosów. Cena jest zawrotna.

Licytacja jest prowadzona przez dom aukcyjny z Dallas i potrwa do 20 lutego 2016 roku. Na razie oferta kupna pamiątki wynosi 12 tysięcy dolarów, czyli ok. 50 tysięcy złotych. Jest to podobno najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Pochodzi z września 1966 roku. Przechowywał go fryzjer Klaus Baruck w Hamburgu. Mężczyzna pracował z muzykiem zanim ten pojawił się w filmie „How I Won the War” („Jak wygrałem wojnę”) - czarnej komedii opowiadającej o fikcyjnym brytyjskim oddziale wojskowym i jego niepowodzeniach w czasie II wojny światowej. Organizator zaznaczył, że pamiątka znajduje się w zbiorach właściciela od ponad 50 lat. 

"

Zgodnie z informacjami, które posiadamy, to najdłuższy kosmyk włosów, który kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. Jest to rzadka i ważna okazja - podkreślają organizatorzy. "

Zobaczcie, jak wygląda ta cenna pamiątka.

Na aukcji będzie można również wylicytować dokumenty z filmu „How I Won the War” z autografem Lennona, egzemplarz płyty „Please Please Me” z podpisami wszystkich czerech Beatlesów czy zdjęcie czwórki z Liverpoolu.

Fani zespołu bardzo często odwiedzają właśnie to miasto. Dzięki temu roczny przychód z turystyki każdego roku wynosi ponad 82 miliony funtów, czyli prawie 500 milionów złotych. Zapewnia to pracę dla ponad 2 tysięcy osób. Raport wykazał, że dzięki Beatlesom Liverpool co roku zarabia o 15 proc. więcej i prawdopodobnie kwota wciąż będzie rosnąć.

"

Dokument wyraźnie wskazuje, jak ogromne jest znaczenie Beatlesów dla Liverpoolu zarówno pod względem kulturalnym, jak i ekonomicznym. Należy pamiętać, jak ważne są pozytywne doświadczenia dla fanów grupy i wszystkich turystów. Miasto musi utrzymać standardy i promować to dziedzictwo - podkreślił prof. Simeon Yates z Uniwersytetu w Liverpoolu.  "

Zainteresowanie pamiątkami związanymi z zespołem The Beatles nie maleje. W sobotę 7 listopada 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. Z kolei we wrześniu 2015 roku na londyńskiej aukcji Sotheby's Rock and Pop został sprzedany pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tys. funtów, czyli ponad 2 miliony złotych.

Jakie pamiątki związane z zespołem kupilibyście najchętniej?

Więcej: