Kosmyk włosów Johna Lennona sprzedany na aukcji

Kosmyk włosów Johna Lennona sprzedany na aukcji CURT GUNTHER/LFI-GUN/EAST NEWS

Ile bylibyście w stanie zapłacić za kosmyk włosów swojego idola? Pewien kolekcjoner zdecydował się wydać niemałą sumę, żeby tylko ta niecodzienna pamiątka trafiła do jego zbiorów. 

Najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona został sprzedany na licytacji w Dallas (Teksas, Stany Zjednoczone) przeprowadzonej przez dom aukcyjny Heritage Auctions. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. 

Kosmyk został ścięty we wrześniu 1966 roku w czasie kręcenia filmu „How I Won the War” („Jak wygrałem wojnę”) - czarnej komedii opowiadającej o fikcyjnym brytyjskim oddziale wojskowym i jego niepowodzeniach w czasie II wojny światowej. Włosy przez 50 lat przechowywał fryzjer Klaus Baruck w Hamburgu. Zobaczcie, jak wygląda cenny kosmyk.

Na tej samej aukcji można było kupić również inne pamiątki związane z Beatlesami. Aż 42,5 tysiąca dolarów zapłacono za zdjęcie The Beatles z autografami członków zespołu. Z kolei okładka płyty „Yesterday and Today” została sprzedana za 125 tysięcy dolarów. 

W 2015 roku inny kosmyk włosów Johna Lennona kupiono za ponad 25 tysięcy dolarów, 8 lat wcześniej kolejny za 48 tysięcy dolarów. 

Pamiątki związane z Beatlesami są bardzo często wystawiane na aukcje, a fani zespołu chętnie je kupują, nierzadko za astronomiczne kwoty. W listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. W tym samym miesiącu sprzedano plakat zaprojektowany na potrzeby festiwalu muzycznego Monterey Pop Festival przez Lennona i McCartneya. Nabywca zapłacił za niego 175 tysięcy dolarów. Z kolei we wrześniu 2015 roku na londyńskiej aukcji Sotheby's Rock and Pop został sprzedany pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tys. funtów, czyli ponad 2 miliony złotych. W maju tego samego roku za 485 tysięcy dolarów kupiono gitarę George’a Harrisona

Zapłacilibyście aż tyle za włosy Johna Lennona?

Więcej: