Kosmyk włosów Davida Bowie trafi na aukcję

Kosmyk włosów Davida Bowie trafi na aukcję ons.pl

Pamiątki związane z artystą będzie można wylicytować pod koniec czerwca. Wśród nich są m.in. albumy, rysunki i nieznane okładki jego płyt.

Wendy Farrier, która pracowała w Madame Tussauds w Londynie, wzięła kosmyk włosów Davida Bowie w 1983 roku. Kobieta przygotowywała wtedy perukę dla jego figury woskowej. Podobizna miała znaleźć się w słynnym muzeum. Pukiel trafił na licytację organizowaną przez dom aukcyjny Heritage Auctions w Los Angeles. 

"

W przeszłości sprzedawaliśmy wiele włosów różnych artystów, ale nigdy tych należących do Davida Bowie. To unikalny przedmiot. Trudno przewidzieć, za ile ktoś go kupi, ale ostatnio ktoś wylicytował kosmyk włosów Johna Lennona za ogromną sumę - powiedziała przedstawicielka firmy, Margaret Barrett. "

Oficjalnie mówi się, że włosy zostaną sprzedane za 4 tysiące dolarów (ok. 15,5 tysiąca złotych), ale pracownicy Heritage Auctions spodziewają się dużo większej kwoty.

"

David Bowie zmarł i jego fani byli w wielkim szoku. Teraz poszukują wszystkich pamiątek z nim związanych. Kobieta, od której otrzymaliśmy kosmyk, robiła peruki i to ona została specjalnie wybrana, żeby zająć się jego włosami. Jest bardzo wiarygodna, dlatego wiemy, że ten pukiel na pewno należał do niego. Właściwie to fragment jego DNA.  "

Oprócz włosów będzie można kupić podpisaną przez Davida Bowie kopię krążka „Hunky Dory” z 1971 roku, rysunek namalowany przez niego w 1996 roku, złotą płytę za album „Let’s Dance” z 1983 roku czy alternatywną wersję okładki do „Station To Station” z 1976 roku, która nigdy nie trafiła do sprzedaży komercyjnej.

Aukcja rozpocznie się 25 czerwca 2016 roku w Los Angeles.

Ciekawe, czy fani Davida Bowie zapłacą więcej niż było to w przypadku Johna Lennona. Najdłuższy zachowany kosmyk włosów Beatlesa został sprzedany na licytacji w Dallas (Teksas, Stany Zjednoczone) przeprowadzonej przez dom aukcyjny Heritage Auctions pod koniec lutego 2016 roku. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Na tej samej aukcji można było kupić również inne pamiątki związane z Beatlesami. Aż 42,5 tysiąca dolarów zapłacono za zdjęcie The Beatles z autografami członków zespołu. Z kolei okładka płyty „Yesterday and Today” została sprzedana za 125 tysięcy dolarów. 

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku po 18-miesięcznej walce z nowotworem. Jego odejście poruszyło całe muzyczne środowisko. Wielu artystów zdecydowało się upamiętnić artystę. Hołd oddała mu m.in. Lady Gaga w czasie ceremonii rozdania nagród Grammy.

Kupilibyście kosmyk włosów Davida Bowie?

Więcej: