Kolejne płyty Beatlesów dostępne w internecie

Kolejne płyty Beatlesów dostępne w internecie ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

Trzy albumy z serii „The Beatles' Anthology” trafiły do najpopularniejszych serwisów streamingowych. Jakie utwory znalazły się w tej niezwykłej kolekcji?

Albumy „Anthology, Volumes 1-3” po raz pierwszy ukazały się w latach 1995-1996. Inżynierowie dźwięku ze studia Abbey Road pracowali nad nimi od 2009 roku. Zremasterowana wersja płyt jest już dostępna w największych serwisach streamingowych w tym: Spotify, Apple Music, Google Play, Tidal oraz Amazon Prime Music.

W kolekcji znalazły się niepublikowane wcześniej utwory Beatlesów, a także alternatywne wersje ich największych przebojów. Pierwsze dwa zestawy zawierają m.in. takie piosenki jak „Free as a Bird” i „Real Love”, które zostały dokończone przez George’a Harrisona, Paula McCartneya i Ringo Starra w 1995 roku. W nagraniu wykorzystano demo Johna Lennona zarejestrowane w 1977 roku. W produkcji singli pomógł Jeff Lynne z Electric Light Orchestra. Nie mógł tego zrobić George Martin z powodu problemów ze słuchem. Utwór „Free as a Bird” był 34. piosenką w dorobku Beatlesów, która trafiła do najlepszej dziesiątki amerykańskiej listy przebojów. W 1996 roku zespół otrzymał za nią nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Pop Duetu lub Zespołu”.

W podobny sposób Harrison, Starr i McCartney próbowali dokończyć inne nagranie Lennona zatytułowane „Now And Then”. Jednak im się to nie udało. Ostatecznie na trzeciej części antologii znalazła się orkiestrowa wersja utworu „A Beginning”, który miał trafiłć na tzw. „Biały Album”.

Na potrzeby projektu „The Anthology” powstała również seria filmów dokumentalnych, a także książka opisująca historię legendarnego zespołu.

Piosenek The Beatles przez długi czas nie można było znaleźć w serwisach streamingowych. Przez wiele lat grupa nie chciała udostępnić swojego bogatego zbioru dla internautów. Dopiero 24 grudnia 2015 roku 224 utwory ze studyjnych albumów wydanych w Wielkiej Brytanii oraz płyty kompilacyjne trafiły m.in. do: Spotify, Apple Music, Google Play, TIDAL, Deezer i Amazon Prime Music. W zaledwie 2 dni od premiery kompozycje słynnej grupy zostały dodane do 673 tys. playlist. Według dziennika „The Independent” osoby poniżej 34. roku życia stanowią 65% użytkowników, którzy słuchają muzyki Beatlesów online.

Słuchaliście już piosenek The Beatles w internecie?

Więcej: