Kenny Loggins świętuje 68. urodziny

Kenny Loggins świętuje 68. urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 7 stycznia 1948 roku w Everett w Stanach Zjednoczonych. Znany jest przede wszystkim z przeboju „Footloose”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Kenneth Clark Loggins jest wokalistą, kompozytorem i gitarzystą. Jego kariera rozpoczęła się w latach 70. Początkowo śpiewał w duecie Loggins and Messina, następnie zdecydował się na występy solowe. Często tworzy też muzykę dla innych artystów. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Pierwszy zespół

Loggins bardzo szybko zdecydował, że zostanie muzykiem. Dwa lata po ukończeniu San Gabriel Mission High School - w 1968 roku założył grupę Second Helping. W ciągu dwóch lat zespół wydał 3 single. Publicysta Greg Shaw stwierdził, że były to „znakomite punkowe i folkowo-popowe nagrania”. Utwory skomponował Loggins, który był jednocześnie liderem i wokalistą. Jednym z przebojów jest „Let Me In”. Posłuchajcie tej kompozycji.

Loggins w duecie

W 1970 roku Kenny poznał producenta Jima Messinę, który pracował dla wytwórni Columbia Records. Messina miał wyprodukować pierwszy solowy album Logginsa, jednak muzycy postanowili stworzyć nowy projekt i tak zupełnie przypadkiem powstał duet Loggins and Messina. Ich pierwszy album „Sittin' In” ukazał się w 1971 roku. Płyta znalazła się na 70. miejscu rankingu „Hot 200” magazynu „Billboard”. Krążek promował singiel „Vahevala”.

Loggins solo

W 1977 roku Kenny postanowił wydać pierwszą solową płytę. Album został zatytułowany „Celebrate Me Home”. Krążek różnił się pod względem muzycznym od tego, z czego znany był duet Loggins and Messina. Artysta zdecydował, że postawi na bardziej soft rockowe brzmienie. Płyta trafiła na 27. miejsce lisy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Zawierała przebój „I Believe In Love”, który w oryginale wykonała Barbara Streisand w filmie „Narodziny gwiazdy” (org. „A Star Is Born”).

Muzyka filmowa

W latach 80. Loggins nagrał wiele utworów, które trafiły na ścieżki dźwiękowe filmów. Mówiono o nim nawet „Król muzyki filmowej”. Pierwszym utworem była piosenka „I'm Alright” do filmu „Golfiarze” (org. „Caddyshack”).

Następnie przyszedł czas na „Footloose” i „I'm Free (Heaven Helps the Man)” z filmu „Footloose”.

Wśród innych popularnych filmowych piosenek znalazły się też „Danger Zone” i „Playing With the Boys” z „Top Gun”.

We Are the World

W 1985 roku Kenny został członkiem supergrupy USA for Africa, która zaśpiewała utwór „We Are the World”. Piosenkę skomponowali Michael Jackson i Lionel Richie.

"

Miałem szczęście, że przyjaźniłem się z Michaelem, więc on zadzwonił do mnie i zaprosił mnie do współpracy. To była długa noc, ale wszyscy, którzy byli w pokoju, mieli poczucie wspólnoty. Wiedzieliśmy, że mamy coś ważnego do zrobienia - wspominał Loggins. "

Artyści chcieli zebrać fundusze na pomoc dla głodujących mieszkańców Afryki. Singiel sprzedał się w ok. 20 milionach egzemplarzy, co przyniosło ponad 60 milionów dolarów. 

Kenny Loggins nadal koncertuje i nagrywa płyty. Jego ostatni album „All Join In” ukazał się w 2009 roku. 

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: