Jon Bon Jovi świętuje urodziny

Jon Bon Jovi świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 2 marca 1962 roku w Stanach Zjednoczonych. Znany jest przede wszystkim z występów z zespołem Bon Jovi. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Jon Bon Jovi właściwie nazywa się John Francis Bongiovi Junior. Jest nie tylko muzykiem, ale też producentem i aktorem. W 1983 roku założył zespół Bon Jovi i to właśnie dzięki niemu stał się sławny. Na koncie ma też jednak dwa albumy solowe. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotego Globa, American Music Awards i BRIT Awards. Był też nominowany do Oscara i nagrody Grammy. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Korzenie

Jego ojciec - John Francis Bongiovi Senior - miał włoskich i słowackich przodków, a jego matka ma korzenie rosyjskie i niemieckie. Artysta twierdzi też, że jest spokrewniony z samym Frankiem Sinatrą. Ma dwóch braci - Anthony’ego i Matthew.

Pierwsze nagranie

Kiedy miał 17 lat, pracował w nowojorskim studiu nagraniowym swojego kuzyna - Tony’ego Bongioviego. W 1980 roku pozwolono mu zarejestrować pierwszą piosenkę. Był to utwór świąteczny „R2-D2 We Wish You A Merry Christmas”.

Nazwa zespołu

Grupa Bon Jovi powstała w 1983 roku. Początkowo muzycy planowali, że nazwą ją Johnny Electric. Znajomi zasugerowali jednak, żeby artyści poszli śladami zespołu Van Halen i użyli nazwiska swojego lidera. 

Przeboje

Zespół Bon Jovi ma na koncie wiele hitów. Jednym z nich jest utwór „Livin' on a Prayer”. Piosenka pochodzi z albumu „Slippery When Wet”. Podbiła amerykańską listę przebojów w 1986 roku. Singiel sprzedał się w ponad 8 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Teledysk do tego utworu został nakręcony w Grand Olympic Auditorium w Los Angeles. W klipie pokazane są przygotowania, a następnie występ grupy. Zobaczcie to wideo.

Sukcesem okazał się też piąty studyjny album „Keep the Faith”. Oprócz piosenki tytułowej, która trafiła na 5. miejsce brytyjskiej listy przebojów, znalazły się na nim także utwory: „Bed of Roses”, „In These Arms” czy „I'll Sleep When I'm Dead”.

Dużym przebojem stała się też piosenka „It's My Life”. Był to pierwszy singiel z albumu „Crush”, który ukazał się w 2000 roku. Posłuchajcie tej kompozycji.

Aktorstwo

Jon Bon Jovi wystąpił w kilku filmach oraz serialach. Mogliśmy go zobaczyć m.in. w takich produkcjach jak: „Seks w wielkim mieście”, „Ally McBeal”, „Księżyc i Valentino” czy „Sylwester w Nowym Jorku”, w którym zagrał muzyka Jensena. Zobaczcie fragment tego filmu.

Działalność charytatywna

Muzyk współpracował z wieloma fundacjami i organizacjami charytatywnymi. W 2006 roku założył własną - The Jon Bon Jovi Soul Foundation. Zajmuje się ona osobami bezdomnymi i głodującymi w Stanach Zjednoczonych. Co roku pomaga wielu potrzebującym. 

Która informacja na temat Jona Bon Joviego zaskoczyła Was najbardziej?

Więcej: