Jimmy Page w sądzie: „Stairway To Heaven” nie jest plagiatem

Jimmy Page w sądzie: „Stairway To Heaven” nie jest plagiatem Richard Young / Rex Features/EAST NEWS

Przed sądem w Los Angeles toczy się proces w sprawie plagiatu utworu „Stairway To Heaven” zespołu Led Zeppelin. Drugiego dnia zeznawał gitarzysta Jimmy Page.

Na pierwszej rozprawie (14 czerwca) zostało wybranych i zaprzysiężonych ośmiu ławników, którzy ocenią, czy „Stairway to Heaven” to plagiat. Mowy wygłosili też adwokaci obu stron sporu - zespołu Led Zeppelin i rodziny Randy’ego Craiga Wolfe’a. To właśnie oni twierdzą, że przebój legendarnej kapeli przypomina instrumentalny utwór „Taurus” grupy Spirit.

Z kolei w środę (15 czerwca) zeznania złożył Jimmy Page. Muzyk przyniósł do sądu gitarę i wszyscy podejrzewali, że zagra fragment piosenki, jednak sąd nie wyraził na to zgody. Adwokat rodziny Randy’ego Wolfe’a - Francis Malofiy - od początku próbował udowodnić, że gitarzysta Led Zeppelin znał twórczość zespołu Spirit. Zeznający pod przysięgą Page, stwierdził, że faktycznie ma dwa albumy tej kapeli: „The Family That Plays Together” i „Clear”, które ukazały się w 1969 roku. Przyznał jednak, że był zaskoczony, kiedy ostatnio odkrył w swoich zbiorach debiutancką płytę pt. „Spirit”, z której pochodzi „Taurus”. Artysta stwierdził jednak, że nie ma takiej możliwości, żeby kiedykolwiek przesłuchał ten krążek, a nawet nie wiedział o jego egzystencji, ponieważ jego kolekcja płyt jest tak duża, że nie zna wszystkich krążków. 

"

Szczerze mówiąc, mogłem to kupić albo po prostu dostać. Nigdy wcześniej nie słyszałem „Taurus”, dopóki nie zobaczyłem jakiegoś porównania tych piosenek w internecie kilka lat temu. Mój zięć mi o tym powiedział, ja się nie znam na internecie, więc to on mi to pokazał. Kiedy usłyszałem początek zagrany przez orkiestrę, wiedziałem, że nigdy wcześniej go nie słyszałem. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego ktoś porównuje te utwory. „Stairway to Heaven” to nie jest plagiat.

"

W dalszej części omawiano koncert, który odbył się 26 grudnia 1969 roku. To tego dnia Led Zeppelin i Spirit zagrali na tej samej scenie. Page powiedział, że to jego zespół wystąpił pierwszy i nie mieli szansy usłyszeć konkurencyjnej grupy. Od razu po zejściu ze sceny wyjechali, bo następnego dnia grali w Seattle. 

"

Nie miałem nawet pojęcia, że graliśmy przed Spirit. Byłem przekonany, że dzielimy scenę z Vanilla Fudge. Uwielbiałem ten zespół i byłem podekscytowany, że razem zagramy. "

Gitarzysta przyznał też, że nie pamięta, żeby chwalił kiedykolwiek grupę Spirit czy mówił w wywiadzie, że jest jej fanem. 

Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku.

Więcej: