Jimmy Page: „Stairway to Heaven” nie jest plagiatem

Jimmy Page: „Stairway to Heaven” nie jest plagiatem Owen Sweeney/Rex Features/EAST NEWS

Zespół Led Zeppelin został oskarżony o plagiat przez rodzinę jednego z gitarzystów zespołu Spirit. Spadkobiercy twierdzą, że fragment „Stairway to Heaven” jest łudząco podobny do utworu „Taurus”. 

„Stairway to Heaven” to wizytówka zespołu Led Zeppelin. Utwór powstał w latach 70. i trafił na płytę „Led Zeppelin IV”. Piosenkę skomponowali Robert Plant i Jimmy Page. Jednak w 2014 roku pojawiły się podejrzenia, że singiel jest plagiatem. Twierdzi tak rodzina jednego z członków grupy Spirit - Randy’ego Craiga Wolfe’a, znanego jako Randy California. Według niej kompozycja przypomina instrumentalny utwór „Taurus” z płyty „Spirit”, która ukazała się w 1968 roku. Posłuchajcie go.

Jimmy Page powiedział w sądzie, że „Stairway to Heaven” nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał piosenki „Taurus”. Nie mógł jej więc skopiować.

"

Nie miałem tego utworu w mojej kolekcji. Nie wiem, jak ani kiedy się tam znalazł. Być może zostawił go jakiś gość. Nie sądzę, żeby był tam zbyt długo, bo pewnie bym zauważył płytę. Ale jestem pewien, że nie słyszałem tej piosenki przed 2014 rokiem.

"

Artysta uważa, że nie można go oskarżać o plagiat tylko dlatego, że znaleziono u niego jakieś nagrania.

"

Mam w mojej kolekcji wiele tysięcy różnych płyt. Są to albumy, które sam kupiłem, dostałem albo ktoś zostawił w moim domu. Tak jak w przypadku kolekcjonerów książek, którzy nie czytają wszystkich publikacji, które mają w swoich zbiorach, tak i ja nigdy nie słyszałem wszystkich singli, które mam - dodał. "

Zespół Led Zeppelin koncertował wraz z grupą Spirit, więc adwokaci rodziny Wolfe twierdzą, że grupa mogła usłyszeć tę piosenkę w latach 70. Obrońcy Page’a stwierdzili jednak, że nie ma dowodów na to, żeby akurat wtedy zespół wykonał utwór „Taurus”. Jimmy Page wydał również oświadczenie, w którym stwierdził, że skomponował „Stairway to Heaven” sam, niezależnie od nikogo. 

"

Utwór zawiera progresję akordów i arpeggios. To były podstawowe umiejętności, których nauczyłem się na gitarze jako student. Oczywiście jako gitarzysta potrafiłem to wykonać już przed rokiem 1968 - powiedział Page.  "

Według niego początkowy fragment „Stairway to Heaven” nie przypomina piosenki „Taurus”. Porównajcie oba utwory.

Czy według Was „Stairway to Heaven” to plagiat?

Więcej: