Jest już wyrok w sprawie plagiatu „Stairway To Heaven”

Jest już wyrok w sprawie plagiatu „Stairway To Heaven” Polaris/East News

Fani Led Zeppelin mogą spać spokojnie. Sąd w Los Angeles stwierdził, że wielki przebój legendarnego zespołu nie jest plagiatem.

Robert Plant i Jimmy Page nie splagiatowali piosenki „Taurus” grupy Spirit. Od kilku dni muzycy brali udział w procesie, który według nich od początku nie miał sensu. Zarówno Page, jak i Plant zeznali, że nigdy wcześniej nie słyszeli utworu, który rzekomo mieli skopiować. Artyści zostali pozwani przez członków rodziny Randy’ego Craiga Wolfe’a z zespołu Spirit. W tracie rozprawy ich przedstawiciel - Francis Malofiy - próbował udowodnić, że gitarzysta Led Zeppelin znał twórczość kapeli i mógł wzorować się na przeboju grupy, jednak Page twierdzi, że nie ma takiej możliwości, żeby usłyszał wcześniej ten utwór. Nie wie też, skąd w jego domowej kolekcji wzięły się płyty tej kapeli. Artysta powiedział, że często dostaje różne albumy i większości z nich nigdy nie słuchał. 

Z kolei Robert Plant dokładnie opowiedział o tym, jak wymyślił „Stairway To Heaven”. Zaznaczył, że wbrew temu, co wszyscy myślą, pomysł na utwór zrodził się w Headley Grange, a nie Bron-Yr-Aur.

Zeznania obu muzyków przekonały ławę przysięgłych, która w czwartek 23 czerwca 2016 roku orzekła, że „Stairway To Heaven” nie jest plagiatem. Żaden z artystów po wyjściu z sądu nie skomentował werdyktu sądu. Wydali za to oficjalne oświadczenie:

"

Jesteśmy wdzięczni za sumienną pracę ławy przysięgłych i zadowoleni, że orzekli na naszą korzyść. W końcu odpowiedzieli na pytanie o pochodzenie „Stairway To Heaven” i potwierdzili to, co my wiedzieliśmy od 45 lat. Jesteśmy wdzięczni naszym fanom za to, że od początku nas wspierali i chcemy to wszystko jak najszybciej zostawić za sobą - napisali. "

Głos zabrał także Francis Malofiy.

"

Rzeczywistość jest taka, że udowodniliśmy, że mieli dostęp, ale nigdy nie usłyszeli tego, do czego mieli dostęp. To dziwne - stwierdził. "

Według niego w tej sprawie chodziło tylko o przyznanie praw autorskich. Porównał też proces do walki Dawida z Goliatem. 

Przedstawiciel Led Zeppelin - Peter Anderson - stwierdził, że według niego w tym wszystkim chodziło o zmianę biegu historii. 

"

Chcieli wziąć piosenkę - ikonę i wybrać dla niej nowych rodziców - powiedział.  "

Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku. Wtedy to Michael Skidmore pozwał Led Zeppelin, twierdząc, że intro piosenki łudząco przypomina utwór „Taurus” zespołu Spirit. W lutym 2016 roku Jimmy Page powiedział w sądzie, że jego przebój nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał wspomnianej kompozycji. W kwietniu sędzia uznał jednak, że utwory są na tyle podobne, że można rozpocząć przesłuchania przed ławą przysięgłych.

Cieszycie się z wyroku sądu?

Więcej: