Jeff Lynne obchodzi 68. urodziny

Jeff Lynne obchodzi 68. urodziny MediaPunch/face to face/reporter/EAST NEWS

Muzyk urodził się 30 grudnia 1947 roku w Birmingham. Przez wiele lat był liderem zespołu Electric Light Orchestra i to występy z tą grupą przyniosły mu popularność. Przypomnijmy sobie jego największe przeboje. 

Jeff Lynne pierwszą gitarę otrzymał od ojca. Kiedy miał 16 lat, wraz z kolegami założył zespół The Rockin' Hellcats, który ostatecznie zmienił nazwę na The Andicaps. W kolejnych latach występował z wieloma grupami. W 1970 roku dołączył do The Move. Wkrótce potem zespół przerodził się w Electric Light Orchestra. Grupa zyskała dużą popularność zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Sprzedała ponad 50 milionów egzemplarzy singli. Oto najpopularniejsze z nich.

Rock and Roll is King

Piosenkę skomponował i wyprodukował Jeff Lynne. Trafiła ona na album „Secret Messages”, który ukazał się w 1983 roku. Partię solową na skrzypcach zagrał w tym utworze Mik Kaminski. Początkowo singiel miał nosić tytuł „Motor Factory”. Kompozycja dotarła do 19. miejsca amerykańskiej listy przebojów.

Calling America

Utwór znalazł się na płycie „Balance of Power”, która ukazała się w 1986 roku. Również ten przebój skomponował Jeff Lynne. Singiel trafił na 28. miejsce w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych był na 18. pozycji listy przebojów „Hot 100” magazynu „Billboard”. Teledysk do singla został zrealizowany w Paryżu. Zespół występuje przed Centre Georges Pompidou.

Last Train To London

Kolejny singiel, którego twórcą jest Jeff Lynne. Ukazał się w 1979 roku na płycie „Discovery”. Dotarł do 8. miejsca brytyjskiej listy przebojów. W Stanach Zjednoczonych trafił na 39. pozycję. Piosenka opowiada o podróżach pociągiem do Londynu, które grupa ELO często odbywała w tamtym okresie.

Don't Bring Me Down

Kompozycja pochodzi z albumu „Discovery”. Jej autorem jest Jeff Lynne. To największy przebój w historii zespołu. Dotarł do 3. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 4. w Stanach Zjednoczonych. Został zadedykowany jednej ze stacji kosmicznych NASA.

Here is the News

Utwór pochodzi z 1982 roku. Trafił na krążek „Time”. Również i tę piosenkę napisał Jeff Lynne. Dotarła ona do 24. miejsca brytyjskiej listy przebojów. W singlu usłyszymy syntezator, fortepian, gitarę basową i perkusję.

Hold On Tight

Kolejna piosenka Jeffa Lynne’a z płyty „Time”. Kompozycja znalazła się w pierwszej dziesiątce list przebojów w Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Teledysk do tego singla był jednym z najdroższych w tamtym czasie. Jego produkcja kosztowała ok. 40 tys. funtów.

Mr. Blue Sky

Piosenka powstała w 1977 roku. Znalazła się na 7. studyjnym albumie grupy pt. „Out of the Blue”. Utwór skomponował i wyprodukował frontman - Jeff Lynne. W wywiadzie dla BBC Radio muzyk stwierdził, że napisał singiel po tym, jak na kilka tygodni zamknął się w szwajcarskim domku letniskowym. Singiel dotarł do 6. miejsca brytyjskiej listy przebojów i 35. pozycji w Stanach Zjednoczonych.

Jeff Lynne występuje obecnie jako Jeff Lynne's ELO. W listopadzie 2015 roku ukazała się jego nowa płyta pt. „Alone In The Universe”. Na albumie znalazło się 10 premierowych utworów.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Więcej: