Jason Donovan świętuje urodziny

Jason Donovan świętuje urodziny ons.pl

Urodził się 1 czerwca 1968 roku w Australii. Jest nie tylko wokalistą, ale też aktorem. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Jason Donovan jest synem Sue Menlove i aktora Terence'a Donovana. Kiedy jego rodzice się rozwiedli, opiekę nad nim przejął jego ojciec. Od tego czasu w ogóle nie kontaktował się z matką. Ma przyrodnią siostrę - Stephanie McIntosh, która również jest aktorką i piosenkarką. Chodził do szkoły dla chłopców De La Salle College w Melbourne. 

Aktorstwo

Po raz pierwszy wystąpił w telewizji, kiedy miał 11 lat. Zagrał gościnną rolę w australijskim serialu „Skyways”. Następnie pojawił się w seriach „I Can Jump Puddles” (1981) i „Golden Pennies” (1985). W 1986 roku dołączył do obsady „Neighbours”. Wcielił się w postać Scotta Robinsona, który miał romans z Charlene Mitchell graną przez Kylie Minogue. Za swoje występy otrzymał kilka prestiżowych nagród.

Kariera muzyczna

W 1989 roku postanowił, że odejdzie z serialu „Neighbours” i na poważnie zajmie się karierą muzyczną. Już rok wcześniej wydał singiel „Nothing Can Divide Us”, który dotarł do 5. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

Kolejny utwór - „Especially for You” - nagrał w duecie z Kylie Minogue. Piosenka trafiła na płytę „Ten Good Reasons”. Napisali i wyprodukowali ją Mike Stock, Matt Aitken i Pete Waterman. Singiel ukazał się 28 listopada 1988 roku. Zadebiutował na miejscu 2. australijskiej listy przebojów, co było największym sukcesem w karierze Donovana. Kompozycja okazała się prawdziwym hitem zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Tam przez 3 tygodnie utwór znajdował się na szczycie listy. Popularnością cieszył się także w innych europejskich krajach, m.in.: Francji, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. 

Jego kolejnym wielkim hitem został „Too Many Broken Hearts”. Utwór napisali i wyprodukowali Mike Stock, Matt Aitken i Pete Waterman. Teledysk do tej kompozycji został nakręcony w Beechworth w Australii. Singiel trafił na 1. miejsce list przebojów w Wielkiej Brytanii i Irlandii w marcu 1989 roku.

Inną znaną kompozycją Donovana jest „Sealed with a Kiss”. W 1960 roku napisali ją Peter Udell i Gary Geld. Jako pierwszy nagrał ją zespół The Four Voices. Jason zarejestrował cover w 1989 roku. Piosenka trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów.

W grudniu 1989 roku artysta wziął udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Do They Know it's Christmas?”.

Kontrowersje

W 1992 roku magazyn „Faces” opublikował artykuł, którego autor twierdził, że Donovan jest homoseksualistą. W tej sytuacji artysta zdecydował się skierować sprawę do sądu. Wydawca musiał wypłacić mu wysokie odszkodowanie za zniesławienie. Muzyk miał również problemy z narkotykami. Przez wiele lat był uzależniony od kokainy i palenia marihuany. Twierdzi, że kiedy urodziło się jego pierwsze dziecko, zerwał z nałogiem. 

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: