Jane Birkin świętuje 69. urodziny

Jane Birkin świętuje 69. urodziny Wikimedia Commons/Beyond My Ken

Artystka urodziła się 14 grudnia 1946 roku. Jest piosenkarką i aktorką. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Jane Mallory Birkin urodziła się w Londynie. Jej matka Judy Campbell była aktorką, a ojciec - porucznikiem Marynarki Królewskiej i szpiegiem w czasie II wojny światowej. Ukończyła szkołę Upper Chine School. 

Aktorstwo

Karierę aktorską rozpoczęła w latach 60. Pierwszy film, w którym wystąpiła to „Blowup”. Następnie pojawiła się w produkcji „Wonderwall”. W 1968 roku wzięła udział w przesłuchaniu do francuskiego filmu „Slogan”. Mimo że nie mówiła w tym języku, wygrała casting. To w tym obrazie po raz pierwszy wystąpiła u boku Serge'a Gainsbourga. Zaśpiewali razem utwór tytułowy „La Chanson de Slogan”. 

Kontrowersyjna piosenka

W 1969 roku artyści nagrali piosenkę „Je t'aime... moi non plus” („Kocham cię… ja też nie”). Singiel skomponował Serge Gainsbourg w 1967 roku. Początkowo chciał, żeby zaśpiewała go Brigitte Bardot. Ostatecznie jednak zdecydował się na duet ze swoją ukochaną Jane Birkin. Kompozycja dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów oraz 2. w Irlandii. Ale w wielu krajach piosenka została zakazana ze względu na kontekst seksualny m.in. w Hiszpanii, Szwecji, Brazylii, Włoszech, Portugalii i Polsce. Erotyzm został uznany za obraźliwy. Słowa utworu odnoszą się do seksu bez miłości, co zostało pokazane w bardzo sugestywny sposób. 

"

To nie była niegrzeczna piosenka. Nie rozumiem, skąd wzięło się całe zamieszanie. Anglicy po prostu tego nie zrozumieli i myślę, że nadal nie wiedzą, o co chodzi - powiedziała Birkin w 2004 roku.  "

Kariera filmowa

W kolejnych latach Birkin poświęciła się karierze aktorskiej. Wystąpiła w takich filmach jak: „Don Juan, or If Don Juan Were a Woman”, „Death on the Nile”, „Evil Under the Sun” czy „A Soldier's Daughter Never Cries”, w którym wykorzystano jej piosenkę „Di Doo Dah”.

Z kolei na potrzeby „Le Divorce” zaśpiewała utwór „L’Anamour” skomponowany przez Gainsbourga.

Słynna torebka

Jane Birkin znana jest także dzięki torebce „Birkin”. W latach 80. przypadkowo poznała szefa domu mody Hermès, z którym rozmawiała na temat idealnej „weekendowej” torebki. Tak powstały słynne akcesoria, które warte są kilkadziesiąt tysięcy dolarów. 

fot. Wikimedia Commons/Flickr upload bot

W 2001 roku artystka została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE).

Życzymy jej wszystkiego najlepszego! 

Więcej: