Jaki jest Bob Dylan?

Jaki jest Bob Dylan? Frank Micelotta/PictureGroup/EAST NEWS

Muzyk urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth (Stany Zjednoczone). Jest wokalistą, kompozytorem i pisarzem. Sprawdźcie, czego jeszcze o nim nie wiecie. 

Bob Dylan znany jest z takich przebojów jak „Blowin' in the Wind” czy „Like a Rolling Stone”. Na całym świecie sprzedał ponad 100 milionów egzemplarzy płyt. Na koncie ma wiele nagród: zdobył 11 statuetek Grammy, Złotego Globe’a oraz Oscara. W 1988 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a także do Songwriters Hall of Fame. W 2008 roku otrzymał honorową nagrodę Pulitzera, a w 2016 roku literacką nagrodę Nobla. Przedstawiamy kilka ciekawostek na jego temat.

Prawdziwe nazwisko

W rzeczywistości nazywa się Robert Allen Zimmerman. Pod koniec lat 50. zaczął przedstawiać się jako Bob Dylan. W swoim pamiętniku napisał, że duży wpływ na wybór tego pseudonimu miała poezja Dylana Thomasa. 

"

Rodzisz się ze złym nazwiskiem i jesteś dzieckiem złych rodziców. Zdarza się. Nazywasz siebie w takim sposób, w jaki masz na to ochotę. To jest wolny kraj - powiedział.

"

Dylan sierotą?

Kiedy miał 20 lat, podpisał pierwszy kontrakt płytowy z wytwórnią Columbia Records. Według amerykańskiego prawa był niepełnoletni, dlatego potrzebował zgody rodziców. Nie chciał im jednak o tym mówić, dlatego przekonał przedstawiciela firmy - Johna Hammonda, że jest sierotą.

Ciekawe hobby

Oprócz tworzenia muzyki, malowania i pisania uwielbia też inne zajęcia.

"

Kocham naprawiać stare samochody, jeździć konno i pływać łodzią. Uczę się też gotować i potrafię zająć się ogrodem. Może pewnego dnia zacznę robić własne instrumenty - powiedział w 2011 roku. "

Był fanem Elvisa

Presley zmarł w sierpniu 1977 roku. W tym czasie Dylan rozwodził się z żoną. Zabrał dzieci na swoją farmę i tam próbował odpocząć. Kiedy dowiedział się o śmierci króla rock and rolla bardzo nim to wstrząsnęło. Przez tydzień nie odzywał się do nikogo. 

Beatlesi i narkotyki

To podobno Dylan jako pierwszy namówił Beatlesów do spróbowania marihuany. Według niektórych informacji było to w 1964 roku w hotelu w Nowym Jorku, inni mówią, że doszło do tego na lotnisku J.F.K. Sam muzyk niechętnie wypowiadał się na ten temat.

"

Zupełnie nie pamiętam mojego spotkania z Ringo na lotnisku w Nowym Jorku. Trawę można było wtedy kupić w każdym klubie. Była dostępna dla wszystkich muzyków - stwierdził. "

Uwielbiał Prince’a

W wywiadzie, którego udzielił w 1986 roku dziennikowi „The Telegraph”, powiedział:

"

Prince? Tak, kto nie lubi Prince’a? Myślę, że znalazłoby się kilka osób. Hahaha. Ale nie, on jest fantastycznym facetem. Potrafi zrobić właściwie wszystko! "

Bob Dylan w reklamach

Muzyk często występował w różnego typu reklamach telewizyjnych. W 2004 roku pojawił się w spocie promującym firmę Victoria's Secret. 5 lat później wraz z raperem Will.I.Am nagrał reklamę napoju Pepsi, a w 2015 roku - nowego systemu komputerowego IBM Watson.

Która informacja zaskoczyła Was najbardziej?

Więcej: