Jaki był Prince?

Jaki był Prince? ons.pl

Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, aktor. Był inspiracją dla wielu artystów na całym świecie. Oto kilka mniej znanych faktów z życia Prince'a. 

Prince Rogers Nelson urodził się 7 czerwca 1958 w Minneapolis. Popularność zdobył w latach 80., a jego debiutancki album zatytułowany „For You” ukazał się w 1978 roku. Na koncie ma współpracę z wieloma artystami. Za swoją twórczość zdobył takie nagrody jak: Oscar, Grammy czy MTV Video Music Awards. Jednym z jego największych przebojów jest utwór „Purple Rain” z 1984 roku. Ale czy wiecie, że…?

Jego rodzice byli muzykami

Matka Prince’a Mattie Della i jego ojciec John Lewis Nelson byli muzykami jazzowymi. Tata występował w zespole The Prince Rogers Band. Mężczyzna przyznał w jednym z wywiadów, że nazwał syna „Prince”, ponieważ chciał, „żeby zrobił wszystko to, co on sam zamierzał zrobić”.

Pierwszy zespół

Przygodę z muzyką Prince zaczął bardzo wcześnie. Kiedy miał 13 lat, założył grupę Grand Central, a następnie Champagne. Grał głównie muzykę w stylu zbliżonym do Earth, Wind & Fire oraz Sly & The Family Stone.

Pseudonimy

Kiedy był mały, rodzice i koledzy mówili na niego Skipper. Jako artysta znany był najbardziej jako Prince, ale w ciągu całej kariery wybierał też inne pseudonimy: The Kid, The Purple Purv, The Minneapolis Midget, Alexander Nevermind, Christopher Tracy czy The Artist Formerly Known As Prince (Artysta Dawniej Znany Jako Prince). Tego ostatniego zaczął używać w latach 90., kiedy wdał się w konflikt z wytwórnią Warner. Do swojego imienia powrócił dopiero w 2001 roku.

Historia Purple Rain

Początkowo Prince poprosił Stevie Nicks z zespołu Fleetwood Mac, żeby napisała dla niego słowa piosenki „Purple Rain”. 

"

To było przytłaczające. Ta piosenka miała ponad 10 minut. Słuchałam tego nagrania i po prostu się przestraszyłam. Zadzwoniłam do Prince’a i powiedziałam: „Nie mogę tego zrobić. Chciałbym, ale to dla mnie za dużo”. "

W tej sytuacji muzyk sam napisał tekst utworu i był to strzał w dziesiątkę.

Był Świadkiem Jehowy

W 2001 roku dołączył do tego związku wyznaniowego. Z tego powodu w swoich piosenkach nie chciał przeklinać. Nie śpiewał też utworów, które promowałyby swobodę seksualną. Jego twórczość stała się znacznie łagodniejsza.

Nagrywał z Madonną

Prince współpracował z wieloma artystami, a wśród nich była m.in. Madonna. Zagrał na gitarze i wyprodukował kilka utworów z płyty „Like a Prayer”, która ukazała się w marcu 1989 roku. 

Prince aktorem

Jego największy przebój - „Purple Rain” - wykorzystano w filmie o tym samym tytule. Produkcja opowiadała o młodym artyście, który chce rozpocząć karierę muzyczną. To właśnie Prince zagrał wspomnianego wokalistę, a za muzykę do filmu otrzymał Oscara.

Nie lubił serwisu YouTube

Prince bardzo nie chciał, żeby nagrania z jego koncertów pojawiały się w internecie. Według niego serwis YouTube nie płaci odpowiednich opłat licencyjnych artystom. W styczniu 2014 roku pozwał nawet 22 fanów, którzy według niego dopuścili się masowego piractwa i naruszenia jego praw autorskich.

Prince a media społecznościowe

Muzyk był też przeciwnikiem mediów społecznościowych. 

"

Tak samo było swego czasu z MTV. Ta telewizja była modna, a potem nagle stała się nieaktualna. Wszystkie te komputery i cyfrowe gadżety są po prostu złe. Wypełniają twoją głowę liczbami, a to nie jest dla ciebie dobre - powiedział.  "

Mimo to w październiku 2015 roku założył konto na Instagramie, które nazwał „Princestagram”.

Prince w Polsce

Artysta w naszym kraju wystąpił tylko raz. Było to w lipcu 2011 roku na festiwalu Open'er w Gdyni. Dał wtedy ponad dwugodzinny koncert z aż trzema bisami. Rok później artysta miał pojawić się na stadionie piłkarskim we Wrocławiu, jednak ostatecznie to się nie udało.

Prince zmarł 21 kwietnia 2016 roku w swojej posiadłości w Paisley Park. Miał 57 lat. 

Więcej:

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

XID: 3298061986