Jaki był Freddie Mercury?

Jaki był Freddie Mercury? BOURASSEAU/EAST NEWS

Mija dokładnie 25 lat od śmierci Freddiego Mercury’ego. Legendarny wokalista zespołu Queen zmarł 24 listopada 1991 roku w Londynie. Jaki był na co dzień? Co lubił robić w wolnym czasie? Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 w Stone Town na Zanzibarze jako Farrokh Bulsara. Jednak na początku współpracy z grupą Queen postanowił zmienić nazwisko. Uważał, że „Mercury” na cześć rzymskiego boga jest bardziej medialne. Wraz z zespołem wylansował wiele przebojów. Wśród najbardziej znanych są: „Bohemian Rhapsody”, „Somebody to Love”, „We Are the Champions” czy „We Will Rock You”. 

Zaprojektował logo zespołu Queen

To oczywiście również Freddie Mercury wymyślił nazwę grupy i koncepcję tego, w jakim kierunku powinna iść kapela.

"

Zespół ma być majestatyczny i królewski. Chcemy szokować i oburzać – zapowiedział w wywiadzie z „Melody Maker”.

"

Napisał „Crazy Little Thing Called Love” w wannie

Zespół koncertował wtedy w Niemczech i zatrzymał się w hotelu. Kiedy Freddie brał kąpiel, nagle wymyślił melodię.

"

Napisanie tej piosenki zajęło mi 5, może 10 minut. Skomponowałem ją na gitarze, a tak naprawdę nie umiem na niej grać, znam tylko kilka chwytów. Byłem przez to ograniczony, ale wydaje mi się, że właśnie dlatego napisałem dobry utwór – powiedział Mercury. "

Kompozycja podbiła listy przebojów na całym świecie.

Nagrywał z Michaelem Jacksonem

W 1983 roku Freddie pojechał do domu Jacksona i postanowili nagrać razem kilka utworów. Jednym z nich był „There Must Be More to Life Than This”. Współpraca z królem pop nie była jednak prosta. Muzyk do studia często przyprowadzał swoją… lamę, co bardzo przeszkadzało Mercury’emu.

Dzwonił do swoich kotów

Kiedy wyjeżdżał w trasy koncertowe, bardzo za nimi tęsknił, dlatego do nich dzwonił.

"

Traktował koty jak własne dzieci. Robił wokół nich wiele zamieszania. Kiedy któremuś z nich coś się stało, gdy jego nie było w domu, nic nas nie mogło uratować – wspominał jego partner Jim Hutton. "

Swoim kotom zadedykował też płytę „Mr. Bad Guy”.

"

Dla moich kotów: Jerry’ego, Toma, Oscara i Tiffany oraz wszystkich miłośników kotów na całym świecie.  "

Nie wiadomo, gdzie został pochowany

Wiosną 1987 roku zdiagnozowano u niego AIDS. Przez dłuższy czas ukrywano to, że jest chory. Dzień przed śmiercią Mercury wydał oświadczenie dotyczące stanu zdrowia. 

"

W związku z licznymi doniesieniami prasowymi w ciągu ostatnich dwóch tygodni pragnę poinformować, że test na HIV był pozytywny i jestem chory na AIDS. Uważałem za właściwe utrzymać tę informację w tajemnicy, aby chronić swoją prywatność.  "

Freddie Mercury zmarł  24 listopada 1991 roku w Londynie. 

"

Wiem dokładnie, gdzie chcę zostać pochowany. Ale nikt nie może o tym wiedzieć, bo nie chcę, żeby mnie odkopali. Chcę spoczywać w pokoju – miał powiedzieć muzyk. "

Zgodnie z jego prośbą, do tej pory nie wiadomo, gdzie spoczywa Freddie Mercury.

Więcej: