Jaki był David Bowie? [CIEKAWOSTKI]

Jaki był David Bowie? [CIEKAWOSTKI] ons.pl

Mija rok od śmierci Davida Bowie. Był wokalistą, producentem, malarzem i aktorem. Popularność przyniosły mu takie utwory jak „Let's Dance” czy „Space Oddity”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

David Bowie urodził się 8 czerwca 1947 roku w Londynie. Pierwszy zespół założył, kiedy miał 15 lat. Jego debiutancki singiel pt. „Liza Jane” nie odniósł sukcesu. Dopiero w kolejnych latach udało mu się stworzyć niezapomniane hity. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko

W rzeczywistości muzyk nazywał się David Robert Jones. Nazwisko zmienił w latach 60., ponieważ nie chciał być mylony z Davym Jonesem z zespołu The Monkees. 

Kolor oczu

Wiele osób myślało, że Bowie miał oczy różnego koloru. W rzeczywistości to tylko złudzenie. Jego oczy miały taki sam kolor, ale jego prawa źrenica była rozszerzona. To wynik szkolnej bójki z George’em Underwoodem. Oczywiście poszło o dziewczynę.

Nie pił herbaty

Bowie twierdził, że kiedy miał 5 lat, doszło do przykrego wypadku z udziałem… herbaty. Od tego czasu nie pił tego napoju. Jak myślicie co wybierał w zamian?

Tylko niebieski helikopter

Kiedy Bowie pracował na planie filmu „Prestiż”, producenci koniecznie chcieli zadbać o to, żeby podróżował niebieskim helikopterem. Słyszeli, że artysta lata helikopterami tylko w takim kolorze. Kiedy David zobaczył specjalnie dla niego przygotowaną maszynę, stwierdził, że tak naprawdę nie ma to dla nie go znaczenia.

Współpraca z Queen

W 1981 roku David Bowie odwiedził zespół Queen w studiu nagraniowym w Montreaux w Szwajcarii. Miał zaśpiewać chórki do piosenki „Cool Cat”. W czasie jednej z sesji muzycy zagrali improwizację, a jej wynikiem jest utwór „Under Pressure”. Kompozycja przez 2 tygodnie utrzymała się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Posłuchajcie tej piosenki.

Odmówił królowej

W 2003 roku królowa Elżbieta II chciała nadać mu tytuł szlachecki. Bowie nie chciał go jednak przyjąć.

"

Nigdy nie zaakceptuję czegoś takiego. Zupełnie nie wiem, po co się to robi. To nie jest coś, na co pracuję przez całe moje życie - powiedział wtedy w wywiadzie dla „The Sun”. "

Tajemniczy album

W 2013 roku Bowie wydał płytę „The Next Day”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że o pracy nad albumem nie wiedzieli jego współpracownicy. Artysta nagrywał piosenki w tajemnicy przed wszystkimi. Pomagały mu zaledwie dwie osoby, które musiały podpisać umowę o poufności. Singlem promującym to wydawnictwo była piosenka „Where Are We Now?”.

Być jak Bowie

Artysta ma na koncie wiele sukcesów. Można się o tym przekonać, odwiedzając stronę supbowie.com. Wystarczy podać swój wiek, a z łatwością dowiemy się, co Bowie robił, kiedy był naszym rówieśnikiem. 

(fot. screen ze strony)

Na przykład kiedy miał 35 lat, dostał główną rolę w telewizyjnej adaptacji sztuki Bertolta Brechta pt. „Baal”.

A co Bowie robił w Waszym wieku?

Więcej: