Jaki był David Bowie? [CIEKAWOSTKI]

Jaki był David Bowie? [CIEKAWOSTKI] ons.pl

Był wokalistą, producentem, malarzem i aktorem. Popularność przyniosły mu takie utwory jak „Let's Dance” czy „Space Oddity”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

David Bowie urodził się 8 czerwca 1947 roku w Londynie. Pierwszy zespół założył, kiedy miał 15 lat. Jego debiutancki singiel pt. „Liza Jane” nie odniósł sukcesu. Dopiero w kolejnych latach udało mu się stworzyć niezapomniane hity. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko

W rzeczywistości muzyk nazywa się David Robert Jones. Nazwisko zmienił w latach 60., ponieważ nie chciał być mylony z Davym Jonesem z zespołu The Monkees. 

Kolor oczu

Wiele osób myśli, że Bowie ma oczy różnego koloru. W rzeczywistości to tylko złudzenie. Jego oczy mają taki sam kolor, ale jego prawa źrenica jest rozszerzona. Jest to wynik szkolnej bójki z George’em Underwoodem. Oczywiście poszło o dziewczynę.

Nie pije herbaty

Bowie twierdzi, że kiedy miał 5 lat, doszło do przykrego wypadku z udziałem… herbaty. Od tego czasu nie pije tego napoju. Jak myślicie co wybrał w zamian?

Tylko niebieski helikopter

Kiedy Bowie pracował na planie filmu „Prestiż”, producenci koniecznie chcieli zadbać o to, żeby podróżował niebieskim helikopterem. Słyszeli, że artysta lata helikopterami tylko w takim kolorze. Kiedy David zobaczył specjalnie dla niego przygotowaną maszynę, stwierdził, że tak naprawdę nie ma to dla nie go znaczenia.

Współpraca z Queen

W 1981 roku David Bowie odwiedził zespół Queen w studiu nagraniowym w Montreaux w Szwajcarii. Miał zaśpiewać chórki do piosenki „Cool Cat”. W czasie jednej z sesji muzycy zagrali improwizację, a jej wynikiem jest utwór „Under Pressure”. Kompozycja przez 2 tygodnie utrzymała się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Posłuchajcie tej piosenki.

Odmówił królowej

W 2003 roku królowa Elżbieta II chciała nadać mu tytuł szlachecki. Bowie nie chciał go jednak przyjąć.

"

Nigdy nie zaakceptuję czegoś takiego. Zupełnie nie wiem, po co się to robi. To nie jest coś, na co pracuję przez całe moje życie - powiedział wtedy w wywiadzie dla „The Sun”. "

Tajemniczy album

W 2013 roku Bowie wydał płytę „The Next Day”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że o pracy nad albumem nie wiedzieli jego współpracownicy. Artysta nagrywał piosenki w tajemnicy przed wszystkimi. Pomagały mu zaledwie dwie osoby, które musiały podpisać umowę o poufności. Singlem promującym to wydawnictwo była piosenka „Where Are We Now?”.

Płyta na urodziny

Dzień 69. urodzin Davida to również data premiery jego nowej płyty „Blackstar”. Pod względem muzycznym album różni się od jego dotychczasowej twórczości. Niektóre utwory inspirowane są twórczością rapera Kendricka Lamara. Słychać w nich też wpływ muzyki jazzowej. Płytę promują tajemnicze teledyski do piosenek „Blackstar” i „Lazarus”.

Być jak Bowie

Artysta ma na koncie wiele sukcesów. Można się o tym przekonać, wchodząc na stronę supbowie.com. Wystarczy podać swój wiek, a z łatwością dowiemy się, co Bowie robił, kiedy był naszym rówieśnikiem. 

fot. screen ze strony

Na przykład kiedy miał 35 lat, dostał główną rolę w telewizyjnej adaptacji sztuki Bertolta Brechta pt. „Baal”.

A co Bowie robił w Waszym wieku?

Więcej: