Jak powstają płyty winylowe? [WIDEO]

Jak powstają płyty winylowe? [WIDEO] Radio ZET Gold

Płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans na całym świecie. Również w Polsce zyskują one na popularności. Jesteście ciekawi, jak powstają? Zobaczcie nasz materiał.

GM Records w 2015 roku po 25-letniej przerwie wytłoczyła pierwszą płytę winylową w Polsce. Był to album „Cień wielkiej góry Live - Przystanek Woodstock 2014” Budki Suflera. Coraz więcej artystów wydaje swoje piosenki również na czarnym krążku. Fani tego typu wydawnictw podkreślają, że mają one zupełnie inne brzmienie, którego nie da się zastąpić. Co ciekawe, GM Records Vinyl pracuje na starych maszynach, które udało się odrestaurować. Nie było to jednak łatwe.

"

Sprzęt należało poddać kapitalnemu remontowi. Udało nam się namierzyć osobę, która była odpowiedzialna technicznie za te maszyny - jest to jeden jedyny człowiek w Polsce, który jeszcze żyje. Bardzo nam przy tym pomaga - wyjaśnił Adam Gałek, kierownik tłoczni. "

W płycie winylowej najważniejszy jest dźwięk. Sam proces wytwarzania krążków nie jest zbyt skomplikowany. Zobaczcie, jak to wygląda w praktyce.

Pracownicy firmy potrafią przygotować czarny krążek także na podstawie cyfrowego materiału wyjściowego. 

"

Dla nas najważniejsza jest sama muzyka i to, czy ktoś przykładał się do jej zrobienia. Jeżeli zaczynamy pracować nad materiałem, który jest niechlujnie zrobiony, gdzie słychać, że był robiony na szybko, ciężej się nad czymś takim pracuje (…). Natomiast przy dźwięku, nad którym widać, że był w pewien sposób dopieszczony, staramy się robić wszystko, żeby tego nie popsuć - podkreślają.  "

Na całym świecie widoczny jest wzrost zainteresowania płytami winylowymi. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych artyści zarobili na sprzedaży czarnych krążków więcej niż na publikowaniu muzyki w internetowym serwisie YouTube. 

A Wy kupujecie płyty winylowe?

Więcej: