Jak muzyka wpływa na ludzi? Nowe badania naukowe

Jak muzyka wpływa na ludzi? Nowe badania naukowe Flickr/Creative Commons

Muzyka ma ogromny wpływ na nasze życie – poprawia nam nastrój, rozluźnia i wzrusza. Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, jakiej muzyki słuchamy, ale nawet to, jak głośno jej słuchamy. Zdaniem naukowców, ma to wpływ na nasz seks.

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby muzyki. Mamy odmienne preferencje muzyczne -wybieramy inne gatunki, innych artystów, ale trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słucha muzyki wcale. Każdy odnajduje w niej coś innego, jednak z pewnością łączy nas to, jak ogromny ma ona na nas wpływ. Okazuje się też, że nie chodzi tylko o rodzaj muzyki – to, czego najbardziej lubimy słuchać – ale też jak lubimy słuchać: głośno czy cicho!

Ludzie, którzy głośno słuchają muzyki, częściej uprawiają seks

Naukowcy z grupy wspieranej przez Apple Music przeprowadzili badania pod nazwą „Music Makes it Home”. Badaniami dowodził Daniel J. Levitin, neurolog, który od 20 lat bada wpływ muzyki na mózg człowieka.

Najpierw Levitin przez kilka miesięcy robił krótkie wywiady z 30. tysiącami osób z całego świata, by dowiedzieć się, jak postrzegają muzykę. Potem wybrał 30 rodzin, na których przeprowadził głębsze analizy. W ich domach zamontowano sprzęt muzyczny oraz kamery, w ich smartfonach zainstalowano śledzące aplikacje. Każdy z domowników oprócz tego nosił sprzęt monitorujący zachowanie organizmu.

Wszystkie rodziny były badane przez dwa tygodnie. Pierwszy spędzili w ciszy, drugi – słuchając muzyki. Jak się okazało, w pierwszej połowie badania domownicy spędzali czas przede wszystkim osobno, nawet jeśli byli w jednym pomieszczeniu - np. wpatrując się w smartfony. Rzadko utrzymywali kontakt wzrokowy. Zdecydowanie inaczej było, kiedy wszyscy słuchali muzyki. Rodziny spędzały średnio o 13% więcej czasu razem i przez 1/5 czasu w bliższej odległości, niż w pierwszym tygodniu badania. Najciekawsze jest jednak to, że dorośli o 67 procent częściej uprawiali seks! Badania dowiodły też, że głośne słuchanie muzyki sprawia, że wiele wykonywanych w domu czynności staje się przyjemniejsze i częściej jesteśmy chętni im się oddawać.

Muzyka sprawia, że czujemy się szczęśliwsi

Jak twierdzi Levitin, muzyka stymuluje wydzielanie się dopaminy oraz oksytocyny, która nazywana jest hormonem miłości. Ludzie z wysokim poziomem tego hormonu silniej przywiązują się do siebie, dążą do bliskości – także fizycznej. Jak podkreślił dr. Levitin, wyniki tych badań nie są dla niego wielkim zaskoczeniem. „Muzyka towarzyszy ludzkości od początku i jest dla nas tak naturalna jak oddychanie czy chodzenie. Czy, mając to na uwadze, można się dziwić, że wyzwala w nas nawet pierwotne instynkty?” – pyta prowadzący badanie.

A Wy, jak często słuchacie muzyki w swoich domach? Jeśli szukacie dobrego repertuaru, to sprawdźcie przy okazji nasze zestawienie najpiękniejszych piosenek o miłości z lat 80.

Więcej: